I když se lidé nedostali za pacienty ze svého okolí, mnozí využili příležitosti alespoň po předchozí domluvě se zdravotnickým personálem přinést balíček. Neřekli byste, co všechno pacientům chybí – zvláště pokud hospitalizace nebyla plánovaná s předem a v poklidu sbalenou taškou. Projeví se to ve chvíli, kdy prostě není možné zavolat, aby třeba někdo z rodiny do špitálu zaskočil a rychle to přinesl. Nyní se blízcí nedostanou nejenom k lůžku, ale ani do areálu nemocnice: vrátní je zastavovali už u vstupu. A jak Deník zaznamenal, byli nekompromisní. „Já bych to měl za tisícovku za každého – nebo by mě vyhodili,“ vysvětloval jeden z nich příchozím, proč ze své přísnosti nemůže slevit ani o píď.

Testy na koronavirus. Ilustrační foto.
Pozitivních testů na koronavirus je ve středních Čechách 28

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Deník také zaznamenal, že domluvy běžely i po ose oddělení-vrátnice. Stačilo říci jméno pacienta – a vrátní většinou kývli: ano, mají zprávy, že se čeká zásilka; hned dají vědět na oddělení, aby si pro balíček nebo tašku, jimž vesměs nechybělo označení visačkou nebo cedulkou, někdo přišel. Někteří z příchozích poděkovali a odešli, zatímco jiní si počkali, aby viděli, jak jejich zásilku skutečně někdo odnáší k patřičnému pavilonu. „Abych měl jistotu, že se to neztratí,“ vysvětloval muž, který přinesl černou tašku s označením, že je určena pro paní Bímovou.

Podle poznatků Deníku si však pacienti často museli na objednané věci počkat. Minimálně někde je dostali až s jednodenním zpožděním. Aby se množnost zavlečení koronaviru vyloučila, musely přinesené tašky nejprve počkat v karanténě.

Striktní zákaz návštěv nyní v rámci preventivních opatření platí také v domovech seniorů a dalších pobytových zařízeních sociálních služeb. Někde přitom musel personál upřesňovat a zdůrazňovat, že návštěvou se rozumí nejenom vstup do objektu (což je nyní zapovězeno všude bez výjimek), ale rovněž jakýkoli osobní kontakt. Třeba i setkání u přízemního balkonu – a dokonce i někde poblíž budovy. Ostatně – v rámci své ochrany se senioři mohou setkávat i s omezením, které minimálně v posledních desetiletích nezažili: zákaz vycházení mimo objekt, s aktuální platností až do odvolání.

Testovací sada na koronavir (Covid-19). Ilustrační foto
Koronavirus byl potvrzen u zaměstnance Škoda Auto. Další jsou v karanténě
Tisková konference hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové před ředitelstvím Nemocnice Rudolfa a Stefanie  Benešov v neděli 15. března.
Plánované zákroky nemocnice kvůli koronaviru ruší

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník