Původně získala nominace na nejvyšší post čtveřice kandidátů – tři zbývající ale z volby odstoupili ještě před sjezdem. Němečková tak před delegáty předstoupila jako jediná kandidátka. Z 332 hlasů jich získala 270. „V nejvyšší pozici střídá dosavadního starostu Jana Slámečku, který dobrovolné hasiče vedl od roku 2018,“ konstatoval Ondřej Vojta z tiskového oddělení sdružení hasičů.

Spolu s ní delegáti také zvolili nové vedení dobrovolných hasičů. „Vybrali šest náměstků starostky. Nejvíce hlasů na tuto pozici, 269, získal krajský starosta Pardubického kraje Josef Bidmon; zvoleni byli i stávající náměstci Jaroslav Salivar a Richard Dudek, ředitel kanceláře Jan Aulický, senátor Zdeněk Nytra a okresní starostka z Benešova Dana Vilímková,“ upozornil na další Středočešku ve vedení.

Drážní hasiče kromě nových speciálních automobilů čeká také výstavba jejich budoucího sídla. V těchto dnech spojili obě věci dohromady na místě jejich budoucího sídla nafotili stávající techniku.
OBRAZEM: Drážní hasiči fotili techniku na místě, kde vyroste jejich nové sídlo

Dobrovolní hasiči jsou s více než 360 tisíci členy největší zájmovou organizací v republice. Umějí hasit požáry, průšvihy i žízeň – a nebýt jich, společenské a kulturní dění v mnohých obcích by zcela pohořelo. Právě jejich sbory jsou totiž často tahounem místního dění. Neocenitelné je však jejich působení i přímo na poli požární ochrany a ochrany obyvatelstva – ať už jde o zásahovou činnost, nebo prevenci.

„Sdružení spolupracuje při vytváření podmínek k účinné ochraně života a zdraví občanů i majetku, podílí se na odborné přípravě dobrovolných hasičů, organizuje a podporuje výkon dobrovolnictví a podporuje sportovní činnost svých členů prostřednictvím soutěží v hasičském sportu,“ shrnul Vojta spolkové působení. Upozornil také na výchovu nastupující generace – s tím, že mládežnická sekce je u nás nejpočetnější organizací pracující s dorostem.

Dobrovolní hasiči v číslech
- Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska má celkem 363 298 členů v 7651 sborech
- Jako mladé hasiče ve věku 6–18 let eviduje organizace 63 227 členů
- Celkem 69 161 členů je zapojeno přímo do výjezdu – působí v 6426 jednotkách požární ochrany obcí
Zdroj: Sdružení hasičů ČMS