„Historie zimního plavání v Mladé Boleslavi sahá až do sedmdesátých let, pak ale na desítky let skončilo,“ uvedl vrchní rozhodčí Michal Moravec. To se ale o víkendu změnilo, když se poblíž Česany konal nultý ročník plaveckých závodů otužilců s tím, že letos to tak byla generálka na příští ostré závody.

Na plavce čekalo pět úseků, ten na 100 a 250 metrů se neplaval na čas a využilo ho několik desítek lidí. Naopak na ty, kteří si chtěli zazávodit, čekaly trasy dlouhé 500, 750 a 1000 metrů. Nejvíce plavců se rozhodlo zdolat úsek dlouhý půl kilometru.

Velice těsný souboj se odehrál na trati 1000 metrů, kdy Renata Nováková z Pardubic o necelou vteřinu časem 11:30,3 minuty překonala teprve šestnáctiletou Nikolu Kopeckou z Prahy.

Saša Selčan z Mostu si zkusil plavat v Jizeře druhou nejdelší trať. „Voda byla příjemná, velice dobře se mi plavalo. Tohle je ale zatím moje druhá větší akce,“ uvedl hned po doplavání do cíle s tím, že otužování je u něj naprosto běžné. „Bez studené sprchy nepracuji,“ dodal s úsměvem.

Ledovou Jizeru si pochvaloval i Machal Pohořelý ze Sázavy. „Plavalo se krásně, bylo to úžasně studené, proud dobře tekl, takže si myslím, že jsme si to všichni báječně užili,“ uvedl plavec s tím, že ihned po vylezení na břeh mu zima nebyla.

Renata Nováková z Pardubic okusila tu nejdelší trať, která při nultém ročníku byla pro plavce připravena. „Bohužel nahoře jsem nenašla proudnici, tak jsem se tam dost nadřela, ale tady dole jsem už ji našla, takže se plavalo dobře,“ uvedla Nováková, která nakonec zaplavala jeden z nejlepších časů. Kilometr zdolala za necelých 12 minut.

Zatímco většina otužilců si několikrát do týdne dopřává ledovou sprchu, Hana Zajíčková z Vysokého Mýta ji vůbec nevyhledává. „Nedávám si studené sprchy, otužuji se tím, že chodím méně oblečená, nemám doma tak přetopeno, a když pak vlezu do vody, tak mě to ihned nakopne. Je to krásný pocit,“ uvedla Zajíčková.

Poprvé se do ledové vody ponořila na konci roku 2015, od té doby na plavání ve studené řece nedá dopustit. „Ze začátku je to takové zvláštní, ono vám to sevře krk, nemůžu se pořádně nadýchnout, ale když se pak člověk rozplave, tak to je jak když do něj bodají malé jehličky do celého těla. Pak vylezete a je vám krásně teplo, i když je minus,“ dodala.

Nejmladší účastnicí otužileckých závodů v Jizeře byla šestnáctiletá Nikola Kopecká, nejstarší pak téměř osmdesátiletá Blanka Vyskočilová z Hradce Králové, výborná cyklistka i turistka.

„Mam velké plány a entuziasmus rozšířit otužovaní do Mladé Boleslavi tak, aby se konalo více otužileckých i nesoutěžních akcí a tak se propagoval tento úžasný sport pro tělo i duši. Nyní provádíme nábor v Mladé Boleslavi s pravidelnými tréningy na Jizeře, i v polovině zimy se dá začít otužovat,“ řekl Jiří Škvrna, organizátor akce.

„Na příští, tedy první ročník, se sem sjede plavecká špička z celé republiky. Hodně budou zastoupeny moravské kluby, ale i plavci ze zahraničí,“ uzavřel Moravec.

Příští závody 19. ledna 2019 se budou konat na stejném místě, a to již v rámci poháru ČR, kdy se očekává již 200 účastníků nebo i nadšenců, kteří si přijdou zaplavat i nesoutěžní tratě.

„Česká otužilecká unie Mladá Boleslav vítá do svých řad další začínající otužilce z Mladé Boleslavi a okolí, ve věku 9–99 let, případní zájemci ať mne kontaktují, vítám je každý,“ uvedl Jiří Škvrna. E-mailová adresa je jiri.skvrna@seznam.cz, telefon 606 675745.

Tomáš Ježek