Hejtmanka Petra Pecková v té souvislosti hovoří o „samých andělích, kteří byli ve správný čas na správném místě“, mezi něž usedla společně s policejním prezidentem Martinem Vondráškem. Ocenění předávali celkem 29 osobnostem z řad hasičů, policistů i občanů.

Pecková vyzdvihuje například náročná poskytnutí první pomoci policisty a hasiči ještě před příjezdem profesionálů ze záchranky – přičemž to nepatří k jejich běžné pracovní náplni.

„Zdravotnická záchranná služba, která zachraňuje životy dnes a denně profesionálně a zaslouží si velké poděkování jako celek, pak namísto svých lidí nominovala osoby z řad civilistů, které na místě události zasahovaly jako první a svým jednáním zachránily život,“ připomněla hejtmanka. S upozorněním, že v takové situaci se může zničehonic ocitnout každý z nás. „Na straně toho, kdo pomoc potřebuje, i toho, kdo pomáhá,“ upozornila Pecková.

Hrdinové, kteří přebírali ocenění, zasahovali například u dopravních nehod, ale také pomáhali u zástav srdce, při epileptickém záchvatu, při tonutí nebo po pádu osoby z výšky. Hned několikrát také pomohlo použití automatického externího defibrilátoru.

„Ocenění dostali i policisté, kteří zasahovali při loňském útoku ozbrojeného útočníka v benešovské nemocnici, nebo tým, který zachránil muže při sebevražedném pokusu na železničním viaduktu v Žampachu,“ upozornil mluvčí kraje David Šíma. Připomněl současně, že kraj nominace uzavíral na sklonku června – mezi oceněnými tudíž nefigurovali například například hasiči, kteří pomáhali s likvidací obrovského požáru v Národním parku České Švýcarsko.

Inspirativní hrdiny, kterým není lhostejné neštěstí druhých, jsou připraveni pomáhat a jejich činy se mohou stát vzorem, potřebujeme nejen v dnešní komplikované době, ale vlastně kdykoliv, připomněla hejtmanka.

„Příběhy profesionálů, kteří se při plnění běžných povinností setkali se situací ne zcela tradiční pro jejich profesi, i civilistů, kteří v krizové situaci nezaváhali, nezmatkovali, netvářili se, že se jich cizí neštěstí netýká, nedoufali, že zasáhne někdo jiný, ale naopak se odvážně pustili do obdivuhodné a úspěšné pomoci, jsou příběhy velké odvahy,“ chválí Pecková. S dodatkem, že odvaha už je poloviční záchrana. „Druhou polovinu pak zajistily schopnosti oceněných lidí,“ vyzdvihla s tím, že za obojí si ocenění zaslouží velký obdiv a vděk.

Vedle šéfa policie Vondráška zavítali do refektáře GASKu i další hosté. Předávání ocenění se zúčastnili i zástupci Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, středočeského ředitelství Policie ČR či ředitelé středočeské a pražské zdravotnické záchranné služby. Nechyběla však ani řada dalších hostů.

Ocenění hrdinové nejen v uniformách:

- Zástupci Policie ČR: Aneta Samohýlová a Filip Šrubař (za záchranu života muže při kolapsu během venčení psa); Jan Papež a Jan Polák (za záchranu života ženy, která se dusila po vdechnutí sousta); Ondřej Soběslav a Tomáš Výborný (za záchranu života řidiče s epileptickým záchvatem); Martin Pecánek a Patrik Smejkal (za záchranu života muže v bezvědomí); Tomáš Pillmann a Valter Müller (za záchranu života ženy při dopravní nehodě); Kristýna Šrůtková a Lukáš Kabátník (za záchranu života muže při pokusu o sebevraždu); Jiří Černý a Robert Šmejkal (za záchranu života muže po srdečním kolapsu), Tereza Zrůbková a Radek Pečený (za záchranu života ženy při dopravní nehodě); Zdeňka Holešovská, Daniel Buzek, Martin Novák, David Breburda a Tomáš Račanský (za duchapřítomný zásah v benešovské nemocnici, kde muž se zbraní ohrožoval personál)

- Zástupci Hasičského záchranného sboru ČR: Štěpán Chapčák, Jiří Jeník, Lukáš Kubánek a Jan Novotný (za záchranu života muže, který zkolaboval při tenise)

- Civilisté nominovaní zdravotnickou záchrannou službou: Kristýna Kubínová a Petr Cícha (za záchranu života dvanáctileté dívky při zástavě oběhu); Simona Řezníčková (za záchranu života osmiletého chlapce, který se topil); Elen Zárožňová (za záchranu života muže po pádu z lešení)

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje