Mnozí se tak ptají, zda vůbec ve městě stále funguje vyhláška, která zakazuje pití alkoholu na veřejném prostranství. Ta je sice stále platná, ale neplatí celoplošně. Týká se širšího centra města, všech parků, sadů, náměstí, autobusového a vlakového nádraží.

Ozývají se hlasy, které navrhují, aby vyhláška platila pro celé město bez výjimky. Radnice však tuto změnu v současné době nechystá. „Plošný zákaz by nic nevyřešil," řekl starosta Kutné Hory Martin Starý. Podle něj bude účinnější lépe zabezpečit nejcitlivější lokality, například v současné době rekonstruovaný park pod Vlašským dvorem.

Právě tam se totiž odehrál nedávný případ vandalismu, který rozvířil debatu na téma zákazu pití alkoholu na veřejných prostranstvích. Pachatel v parku zdevastoval litinový koš, který se po pádu rozlomil a vznikla tak škoda kolem osmi tisíc korun.

Kamera i noční hlídky

Na základě toho se rozjela na facebookových stránkách diskuze, kde si lidé začali opět stěžovat na opilce, kteří se vyskytují často zejména v centru Kutné Hory. Starosta Martin Starý uvedl, že v souvislosti s tímto případem se již konala schůzka vedení města s technickými službami a městskou policií, jejímž tématem bylo lepší zabezpečení parku.

„Pokud dostaneme dotaci na regeneraci parku, chtěli bychom zde umístit minimálně jednu kameru a zavést zde noční hlídky," řekl kutnohorský starosta.

Park pod Vlašským dvorem se kvůli nedávnému přestupku stal sledovanějším místem již nyní. „Strážníci této lokalitě věnují zvýšenou pozornost," řekl velitel městské policie v Kutné Hoře Václav Mareček. Ten zároveň potvrdil, že nejvíce si občané na opilce stěžují v historickém jádru města.

(Ne)nahlášené případy

„Děje se to bohužel pořád. Nahlášení opilci jsou na základě vyhlášky o zákazu alkoholu na veřejných prostranstvích vykazováni," podotkl Mareček. Důležité podle něj ale je, aby si lidé pouze nestěžovali na internetových sociálních sítích v diskuzích a události okamžitě po jejich zaznamenání hlásili přímo policistům.

„Policie vychází z informací, které předají právě občané. Pokud je nepředají, policie nemá s čím pracovat. V dnešní době není přece problém vzít mobilní telefon a vytočit číslo 156," poznamenal Václav Mareček.

Poté, co je případná výtržnost ve městě nahlášena, se na místo vydává policejní hlídka, která celou situaci prověří. „Pokud zjistí přestupek, tak je na místě řešen," zdůraznil velitel kutnohorské městské policie. Ve většině případů opilce hlídka na místě ještě zastihne.

Pokuty se míjejí účinkem

Tresty v podobě blokových pokut se ale podle Václava Marečka v těchto případech většinou míjejí účinkem „I když samozřejmě nevylučuji, že není možné ji uložit," doplnil Mareček. Opilec tak je většinou z daného místa vykázán a alkoholický nápoj, který má u sebe, je mu hlídkou zabaven.

Problém však nastává ve chvíli, kdy je daný člověk natolik opilý, že už není schopen komunikace či chůze. Policisté musí řešit, kam opilce převést, aby vystřízlivěl. Pro lékaře není takový člověk pacientem, pokud u něj nedojde k nějakému zranění či pádu.

Řešení nabízí kolínská záchytná stanice, nebo na základě dokladů policisté zjistí místo bydliště a odvezou opilce přímo k němu domů.

Čtěte také: Vyhláška o zákazu pití alkoholu v Kutné Hoře zvýhodňuje město před podnikateli