Tomu se pojišťovna věnuje dlouhodobě s celorepublikovou působností: na základě údajů o dopravních nehodách získaných od policie hledá nejrizikovější úseky na silnicích a dálnicích. Nehodnotí tedy jen místa, kde bourali její vlastní klienti; analýza je nezávislá. Ve spolupráci s projekční kanceláří HBH vyhodnocuje místa, kde na silnicích I. třídy v relativní blízkosti – do vzdálenosti 200 metrů od sebe – stalo více na sobě nezávislých dopravních nehod.

„Nyní přináší žebříček nebezpečných míst, která se do statistiky nově zapsala během roku 2020,“ připomněla Petrovová. Přičemž má pozitivní zprávu: míst s kumulací velmi vážných nehod loni na hlavních tazích ubylo. Jaroslav Heinrich z HBH míní, že se projevilo i snížení intenzity provozu v důsledku opatření proti šíření koronaviru.

Ze středních Čech se do republikového žebříčku „top 10“ nových rizikových lokalit dostala jediná lokalita: na osmém místě v pořadí figuruje právě křižovatka u Řevničova. „Na silnici I/6 jihovýchodně od obce došlo v roce 2020 celkem k devíti nehodám, z toho k jedné vážné. Dva lidé se zde zranili těžce a šest osob lehce,“ připomněla Petrovová data, která tvůrci automapy započítali do hodnocení. Na devátém místě žebříčku pak figuruje lokalita Drahovice na stejné silnici, ale již v Karlovarském kraji – dokonce s 11 loňskými nehodami.

„Z desítky nejnebezpečnějších úseků se v roce 2020 po dvou objevilo ve Zlínském a Jihočeském kraji,“ uvedla k aktuálnímu žebříčku „top 10“ Kateřina Ikráthová z týmu pojišťovny. „Po jedné příčce obsadily kraje Olomoucký, Královéhradecký, Vysočina, Středočeský, Karlovarský a Jihomoravský,“ doplnila. Zlínský kraj dokonce drží nelichotivá první dvě místa s lokalitami, kde loni vyhaslo po dvou životech: nejhůř dopadla analýza pro křižovatku na silnici I/50 severovýchodně od obce Střílky, následuje prudká zatáčka na silnici I/69 severně od obce Jasenná. Třetí pořadí přiřklo vyhodnocení následků nehod serpentinám severovýchodně od obce Kouty nad Desnou.

Ve středních Čechách jsou další kritické lokality – a to dlouhodobě – u Benešova na silnici I/3, na Kolínsku na I/2 (Poďousy), na Mladoboleslavsku na I/38 (Nepřevázka), znovu na Kolínsku na I/12 (Český Brod), na Kutnohorsku opět na I/2 (Suchdol) a na Příbramsku na I/4 (Milín).