Raketový nástup počtu případů onemocnění koronavirem zaznamenali o prvním prázdninovém víkendu středočeští hygienici. V sobotu dostali informace o 23 nově potvrzených případech v rámci celého kraje, což představuje zhruba čtyřnásobek obvyklého denního nárůstu z poslední doby. Více než polovina z nich souvisí s nově objeveným výskytem ve firmě na Kutnohorsku, kde byla nákaza potvrzena u 13 pracovníků. Odhalit toto ohnisko (jež Krajská hygienická stanice Středočeského kraje nemíní blíže upřesňovat kromě informace, že se jedná o malý podnik) se podařilo v rámci mapování okolí jednoho z čerstvých pacientů, který je v této společnosti zaměstnán. Podle dostupných informací se jedná o výrobce nástaveb na auta a přívěsů pro přepravu zvířat z obce Církvice, vzdálené od Kutné Hory asi pět kilometrů.

Do nemocnice nikdo nemusel

Všichni nakažení jsou v domácím ošetřování a také jejich rodinným příslušníkům nařídili hygienici karanténu. Číslo však zdaleka nemusí být konečné; Dana Šalamunová z krajské hygieny připomněla, že testy musí projít ještě stovka dalších lidí, přičemž hygienici nadále zjišťují kontakty nakažených. Členové jejich rodin už jsou zahrnuti v této stovce lidí s indikovanými PCR testy, v jejichž rámci musí podstoupit výtěry z nosohltanu k získání vzorků pro laboratorní rozbory.

Kutnohorsko bylo přitom zvyklé na podstatně příznivější údaje. Po delší čas si dokonce drželo nulu. Ještě v pátek platilo, že v tomto regionu jsou evidováni tři pacienti s aktuálním onemocněním covid-19. A od počátku epidemie zde hygienici zaznamenali jen 36 pacientů, kteří se již vyléčili (po Rakovnicku nejméně v celém kraji); nikdo v regionu nezemřel.

Nyní úřady pozorně sledují aktuální vývoj, přičemž podle slov kutnohorského starosty Josefa Viktory (ANO) je město, jež s hygieniky úzce spolupracuje, v případě dalšího zhoršení situace připraveno svolat krizový štáb. Prozatím však nejsou potřebná jakákoli opatření širšího dosahu včetně dopadů na turistický ruch ani omezování aktuálně konané Sedlecké pouti. Jejím návštěvníkům lze doporučit dodržování dvoumetrových odstupů a případné nošení roušek či respirátorů. Přístup firmy, kde se nákaza rozšířila, Šalamunová z pohledu hygieniků označila jako odpovědný: vedení provoz uzavřelo a byla v něm provedena ohnisková dezinfekce.

Nejzasaženější zůstává okolí Prahy

V posledních dnech i týdnech počty potvrzených onemocnění covid-19 přibývaly v kraji podstatně mírnějším tempem. Šalamunová Deníku řekla, že se obvykle jednalo mezi čtyřmi a šesti pacienty denně. Tento trend však překročily již páteční údaje: devět nových pacientů, z nichž čtyři pocházejí z Prahy-východ, tři z Prahy-západ, dva z Kutnohorska a jeden z Kolínska. Za aktuálně nejzasaženější oblasti ve středních Čechách lze považovat pás od Berounska přes Prahu s jejím okolím až k východním oblastem kraje, tedy Kolínsko a Kutnohorsko.

Na Berounsku sice poslední zveřejněné údaje krajské hygieny připomínají 11 pacientů, což je stejně jako na Kladensku, nicméně v přepočtu na sto tisíc obyvatel zde nemocnost dosahuje 11,76 – zatímco na lidnatějším Kladensku vychází tento přepočet jen na 6,66. Nejvíce pacientů má aktuálně, stejně jako z dlouhodobého pohledu, nejbližší okolí hlavního města. Oba okresy obklopující metropoli vykazují shodně po 35 nakažených, avšak liší se jejich nemocnost: na Praze-západ dosahuje 23,97 přepočteného pacienta, na Praze-východ je to díky vyššímu počtu obyvatel 19,34. Nejpříznivější situace je aktuálně zaznamenána na Příbramsku s jediným pacientem a na Benešovsku se čtyřmi; po pěti onemocněních pak hlásí Mělnicko a Rakovnicko.