Co se proměnilo zcela zásadně i v porovnání s roky před epidemií, je struktura kupujících v okolí Prahy. Ti, kteří nemovitost pořizují na hypotéku, jsou dnes v naprosté menšině. Či spíše zmizeli. Při dnešních úrocích, kdy průměrná nabídková sazba podle Fincentrum Hypoindexu k 5. září činila 6,23 % p. a., na hypotéku nedosáhne ani střední třída. A ta vždy představovala významnou část kupujících.
Podle Hypomonitoru České bankovní asociace stavební spořitelny a banky v srpnu poskytly hypoteční úvěry v objemu deseti miliard korun. V meziročním pohledu propad objemu poskytnutých hypoték zesílil, a to na 78 %, ve srovnání se srpnem roku 2020 je objem nižší o 60 %. „Využijeme-li pro delší srovnání v čase i oficiální statistiku ČNB, srpnový objem poskytnutých hypoték byl nejnižší od ledna 2016. Hypoteční trh tak letos citelně ochlazuje, což je důsledek kombinace vysokých hypotečních sazeb, přísnějších úvěrových pravidel ze strany ČNB, růstu obav z vývoje ekonomiky a obecně vysokých cen nemovitostí,“ komentuje situaci na trhu Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA.

O koupi nového bydlení se tak v současnosti zajímají především ti, kteří mají vlastní zdroje a hypotéku nepotřebují. Potvrzuje to i makléř Martin Hušpauer z developerské společnosti Atlantis Development, která za severovýchodní hranicí Prahy staví rezidenční areál nazvaný Ctěnický háj. V něm jsou aktuálně nabízeny rodinné domy ve dvou velikostních kategoriích a cenových hladinách - 19,45 milionu a 24,99 milionu korun. Podle Hušpauera převládá zájem o větší, tedy draží domy, a lidé, kteří je pořizují, hypoteční úvěr nevyužívají.
Reakce na energetickou krizi
A ještě jednu změnu v poptávce realitní makléři a developeři v současnosti zaznamenávají. S ohledem na energetickou krizi se do centra pozornosti ve větší míře dostávají projekty, nabízející úsporné domy.
„V rámci Ctěnického háje se staví pasivní rodinné domy, které úsporně hospodaří s energiemi i dešťovou vodou a k jejich provozu budou využívány obnovitelné zdroje energií.
Projekt je v prodeji od května roku 2020 a dalo by se říci, že teprve teď u něj klienti doceňují řešení energetického standardu,” podotýká Martin Hušpauer.
Dokončení výstavby rezidenčního areálu, jehož součástí je i bytový dům o šestnácti bytových jednotkách, je naplánováno na závěr roku 2023, respektive polovinu roku 2024. Bytový dům, v němž nyní na prodej zbývá poslední jednotka, právě prochází kolaudací, rodinné domy už rostou a zanedlouho, koncem roku 2022, bude dokončená hrubá stavba.

Zájem kupců o energeticky soběstačné nemovitosti se projevil i v projektu, který se dokončuje pár kilometrů za jižním okrajem metropole. V obci Libeř tak už brzy ke stávajícím zhruba 1100 obyvatelům přibudou majitelé šestnácti nových nízkoenergetických dřevostaveb, vznikajících v rámci projektu Bidli v Libři. Všechny jsou navíc vybaveny vlastní fotovoltaickou elektrárnou v kombinaci s efektivními zdroji tepla, jako jsou tepelná čerpadla a akumulační zásobníky tepla nebo akumulace elektřiny v bateriích.
„Vzhledem k cenovým šokům a nejistotě dodávek energií vidíme, jak na celém trhu výrazně stoupá zájem o úsporné bydlení a obnovitelné zdroje. Vzrostla nejen přímá poptávka například po tepelných čerpadlech a solárních panelech, ale také po energeticky šetrných novostavbách,“ říká Roman Weiser, ředitel developmentu a staveb Bidli development.
První etapa projektu Bidli v Libři, již tvoří sedm rodinných domů, byla zkolaudováno letos v září, ostatní domy kolaudace ještě čeká.
Kde se ve středních Čechách staví nízkoenergetické rodinné domy (výběr z projektů)
Březový háj, Předboj, okr. Praha-východ
Ctěnický háj, Ctěnice, okr. Praha-východ
Domy Svinaře, Svinaře, okr. Beroun
Doma Na Pašince, Pašinka, okr. Kolín
Kutnohorské zahrady, Kutná Hora, okr. Kutná Hora
Vilová čtvrť Primavera, Úvaly, okr. Praha-východ
Za Panským rybníkem, Drahelčice, okr. Praha-západ
Za Větrníkem II, Dobříš, okr. Příbram