Podíl nezaměstnaných osob se podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí zveřejněných ve středu 8. února ve Středočeském kraji zvýšil proti prosinci o 0,12 procentního bodu a dosáhl hodnoty 3,35 procenta. Ve srovnání s lednem loňského roku se středočeská nezaměstnanost zvýšila o 0,29 procentního bodu. Praha vykazuje míru nezaměstnanosti vyčíslenou na 3,09 procenta; celostátní průměr dosáhl 3,89 procenta.

Praha-východ zůstává premiantem

Mezi jednotlivými regiony středních Čech jsou tradičně velmi výrazné rozdíly. Dlouhodobě nejnižší je nezaměstnanost na Praze-východ, kde aktuálně dosahuje 1,57 procenta; i tam mírně vzrostla. Pod třemi procenty zůstala ještě na Praze-západ (1,74 procenta) a na Benešovsku (2,13). Naopak nad čtyři procenta se vyhoupla v pěti z celkem dvanácti středočeských okresů. Nejvyšší byla na Mělnicku s hodnotou 4,84 procenta, přičemž příliš vzdáleny nejsou ani Příbramsko (4,73 procenta) a Kladensko (4,63). Velmi srovnatelně pak jsou na tom Nymbursko (4,38) s Kolínskem (4,37).

Nárůst počtu nezaměstnaných evidují všechny středočeské okresy. Nejvíce jich je tradičně na Kladensku: aktuálně 4856 – s meziměsíčním nárůstem o 88 osob. Více než tři tisíce lidí bez práce ještě měly dva středočeské okresy, a to prakticky na shodné úrovni: 3366 Příbramsko a 3374 Mělnicko.

Ve středních Čechách stále platí, že počet volných míst evidovaných úřady práce výrazně převyšuje počty nezaměstnaných, jakkoli jich měsíc od měsíce ubývá. Na konci ledna jich bylo 56 103; od sklonku prosince se počet snížil o 1247. Mimochodem: před rokem bylo touto dobou na výběr 64,8 tisíce pracovních pozic. Na Kladensku, Kolínsku, Kutnohorsku a Mělnicku se nicméně počet volných míst v nabídce mírně zvýšil; nepatrně rovněž na Benešovsku.

Dlouhodobě platí, že největší nabídkou se může pyšnit Praha-východ – a na tom se nic nezměnilo: 10 753. Meziroční srovnání zde však je ještě ještě výraznější: loni bylo na výběr 16 tisíc příležitostí a předloni 17,1 tisíce. Rozsáhlá nabídka je dále k dispozici na Mladoboleslavsku (8883), Praze-západ (6195) a Mělnicku (6046).

Záměrů propouštět přibylo

Dá se očekávat, že v únoru, kdy je zima v plném proudu, začátek tradičních sezonních prací ještě daleko a pokračují projevy ekonomických těžkostí, může nezaměstnanost dále stoupat. Přibývá ostatně i zaměstnavatelů, kteří Úřadu práce ČR ohlásili záměr hromadného propouštění. Data za leden ještě podle informací Beránkové nejsou k dispozici – změní se to na počátku příštího týdne – ale trend mohou naznačovat údaje za listopad a prosinec.

Celorepublikově zaměstnavatelé v listopadu ohlásili záměr popustit 414 pracovníků a v prosinci již 903. Z toho ve středních Čechách v listopadu jedna firma 24 pracovníků a v prosinci sice hned čtyři, avšak jednat by se mělo dohromady o 23 osob. Praha pro listopad evidovala nulu, ale v prosinci již pět zaměstnavatelů oznámilo záměr rozloučit se se 152 lidmi. Jde například o specialisty v obchodní sféře a veřejné správě, obsluhu stacionárních strojů nebo třeba pracovníky ve výrobě; odejít by měli v rámci organizačních změn a optimalizace.

Upřesnit, o které společnosti se jedná, Beránková nechce. „Úřad práce ČR nesděluje zaměstnavatele, kteří nahlásili záměr hromadného propouštění,“ konstatovala. Současně zdůrazňuje, že tyto údaje neznamenají, že lidé přijdou o práci okamžitě.

„Jedná se o záměr. Tudíž k hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců – navíc k němu nemusí vždy dojít nebo se může propouštění dotknout jen části z původně deklarovaného počtu zaměstnanců,“ upřesnila. S vysvětlením, že vše se odvíjí od situace na pracovním trhu jako celku i u konkrétního zaměstnavatele – a vliv mohou mít i případné dopady energetické krize, průběh válečného konfliktu na Ukrajině či aktuální epidemická situace.