Podle slov hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) to nicméně neznamená, že se výbory nákupy neprověří. Budou se tím zabývat, pokud se tak rozhodnou – a zadání zastupitelů nepotřebují, konstatovala v odpovědi na návrh přednesený Věslavem Michalikem (STAN).

Ředitel krajského úřadu Jiří Holub nicméně připomněl, že nákupy už kontrolou prošly, a to v rámci mechanismů krajského úřadu. Jeho interní audit je posuzoval z hlediska hospodárnosti, efektivnosti a účelnosti – a neodhalil problém. Michalik by však přece jen uvítal i zapojení orgánů samosprávy – jimiž jsou právě výbory.

Po prověření krajských nákupů volá i Tomáš Havlíček (ODS). „Zprostředkoval jsem několik kontaktů na dodávku ochranných prostředků za nižší ceny, než nakupoval kraj, ale kraj nikdy tyto nabídky nevyužil,“ uvedl. Připouští však, že to bylo v době, kdy měla rychlost dodání přednost před cenou. Pozastavuje se však zvláště nad posledními nákupy ochranných obleků. Kraj je podle něj pořídl dráž, než bylo nutné.

Sám Havlíček prý zprostředkoval nabídku za cenu s cenou 375 korun za kus, dodavatel byl vyzván, aby vyčkal – a pak dostal informaci, že kraj již ochranné obleky nepotřebuje, protože je koupil jinde. Podle Havlíčkových slov však přišel o téměř 2,5 milionu korun, jestliže za kus platil 426 korun. „Jako krajský zastupitel, ale hlavně jako občan, se musím ptát, proč vedení kraje zvolilo dražší variantu,“ durdí se Havlíček.