Platit by zde měl tarif PID – Pražské integrované dopravy. Ten se má uplatnit rovněž na šesti pravidelných nostalgických linkách, které budou vozit výletníky především o víkendech. „Lidé je budou využívat hlavně pro rekreaci – a také si od nich slibujeme další podpoření turistického ruchu v kraji,“ očekává hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Zahrnutí výletních vlaků do systému PID znamená, že by kraj přispíval na jejich provoz – stejně jako hlavní město Praha (a v případě Pošumavského rychlíku má připlatit rovněž Jihočeský kraj).

Konečné slovo budou mít středočeští zastupitelé, kteří budou schvalovat smlouvu s dopravcem. Dá se předpokládat, že návrhy spojené s výdaji vyčíslenými na zhruba 7,6 milionu korun krajské zastupitelstvo podpoří.


Výletní vlaky, které by se měly stát součásti Pražské integrované dopravy:
- Kokořínský rychlík
Nový pár vlaků na trase Praha–Mělník–Mšeno: jede v sobotu, neděli a svátek od 30. března do 28. října. Vlak společnosti KŽC Doprava má nahradit dosavadní vlak, jehož provoz zajišťují České dráhy.
- Rakovnický rychlík
Nově objednávaný pár vlaků Praha–Beroun–Rakovník: jede v sobotu, neděli a svátek od 30. března do 28. října.
- Podtrosecký rychlík
Nový pár vlaků Praha–Mladá Boleslav–Jičín: jede v sobotu, neděli a svátek od 2. června do 30. září.
- Pošumavský rychlík
Nový pár vlaků Praha–Beroun–Příbram–Písek–Volary: jede směrem na Šumavu v sobotu od 2. června do 22. září (nejede 7. července), jede také 5. července a 28. září; zpět se vrací v neděli a svátek od 3. června do 30. září (nejede 5., 6. července a 28. září).
- Posázavský motoráček
Nově objednávaný pár vlaků Praha–Vrané nad Vltavou–Čerčany: jede v sobotu, neděli a svátek od 30. března do 28. října.
- Podlipanský motoráček (bude provozován pouze na území Středočeského kraje)
Nově objednávané tři páry vlaků Pečky–Bošice–Kouřim/Zásmuky–Bečváry: jede v sobotu, neděli a svátek od 2. června do 30. září.

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje