„V takzvaném zásobníku projektů spolufinancovaných z evropských a národních zdrojů přibyly další čtyři stavby,“ konstatovala v pondělí Helena Frintová z kanceláře hejtmanky. S tím, že kraj bude hledat dodavatele pro opravy dvou mostů a dvou silničních úseků. Jedná se o práce na mostech ve Zlonicích a u osady Litol u Lysé nad Labem – a dále částí komunikací i s mostky a propustky mezi Louňovicemi pod Blaníkem a Kamberkem či od hranic Prahy do Letů. 

Někde by se mělo stavět již za pár měsíců, jinde to potrvá dva roky, plyne ze slov středočeského radního pro oblast dopravy Františka Petrtýla (ANO). „Na všechny čtyři stavby je v současné době vypracovaná projektová dokumentace a bude se pro ně hledat dodavatel formou výběrového řízení,“ přiblížil Petrtýl aktuální stav. Počítá s tím, že u dvou projektů je ukončení na dohled, protože se na mostech začne pracovat již letos; na další dva pak má dojít v roce 2020. 

„Všechny budou v případě schválení dotace IROP spolufinancované z evropských fondů,“ připomněl radní. Konstatoval, že o evropské peníze se budou ucházet v rámci takzvané výzvy číslo 70 – „Vybrané úseky silnic II. a III. třídy – II“ zaměřené na modernizaci a rozvoj sítí regionální silniční infrastruktury vedoucí ke „zvýšení regionální mobility“. „Příjem žádostí o podporu do této průběžné 70. Výzvy IROP probíhá od loňského 20. března a bude ukončen letos 21. prosince,“ poznamenala Frintová.

Nově schválené projekty silničních staveb:
- Most přes Labe za osadou Litol a rekonstrukce přilehlé komunikace číslo II/272:
Most je v současné době v havarijním stavu a hrozí, že se situace bude ještě zhoršovat. Podobně je na tom i přilehlá komunikace. Společně s mostem se bude opravovat zhruba pětikilometrový úsek silnice druhé třídy číslo 272 z obce Litol do starého Vestce, který je silně zatížený jak osobní, tak autobusovou i nákladní dopravou. Náklady na projekt se odhadují na zhruba 130 milionů korun bez DPH. Samotná stavba, která potrvá zhruba šest měsíců, by měla být zahájena v letošním roce.

- Rekonstrukce mostu na silnici II/118 ve Zlonicích:
Chystá se zboření nynějšího mostu vedoucího přes Zlonický potok a následnou výstavbu nového Původní objekt není možné rekonstruovat. Most spojuje Slaný s Budyní nad Ohří na Litoměřicku – a kromě osobních aut jej využívají autobusy hromadné dopravy. Náklady na tuto stavbu dosáhnou přibližně 16,4 milionů korun. Stavět by se mělo letos od května do září.

- Oprava silnice číslo II/125 z Louňovic do Kamberku:
Projekt počítá s výměnou podkladních vrstev vozovky, jejichž stav není vyhovující, a to včetně místních sanací konstrukce silničního tělesa. Tam, kde to bude možné, bude vozovka rozšířena, aby odpovídala požadovaným parametrům. Na tomto úseku jsou i dva menší mosty, které rovněž projdou opravou. Náklady na rekonstrukci zhruba sedmikilometrového úseku dosáhnou 78 milionů korun bez DPH. Stavět se začne v roce 2020.

- Silnice číslo II/115 od hranice hlavního města Prahy do Letů:
Jde o frekventovanou silnici II. třídy vedoucí kolem Berounky, která spojuje obce z této oblasti s Prahou a propojuje Lety, Černošice a Dobřichovice. Opravovaný úsek měří přes pět kilometrů. Stavba zajišťuje především rekonstrukci vozovky, ale i opravy mostu a propustků. Náklady podle předpokladu dosáhnou 48,5 milionu korun bez DPH. Zahájení stavby se chystá na rok 2020.

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje