Středočeský kraj podepsal memorandum s firmou Valeo. Jeho obsahem je ustanovení, že firma do této lokality investuje 100 milionů korun. Chce na letišti postavit technologické centrum a okruh pro testování autonomních, tedy samořízených automobilů. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové bude na místě pracovat několik desítek lidí, zejména techničtí inženýři. „Firma vybuduje zázemí pro tyto technicky vzdělané lidi,“ uvedla hejtmanka.

CO JE TO AUTONOMNÍ VOZIDLO
Autonomní vozidlo (též například samořídící nebo samořízené motorové vozidlo) je motorové vozidlo, které ke svému provozu nepotřebuje řidiče a orientuje se zcela za pomoci počítačových systémů, které detekují okolí vozidla a určují jeho trasu. Detekce okolí může probíhat různě - systémy jako radar, lidar, GPS a počítačové vidění.

Kraj se zavázal vybudovat na bývalém vojenském letišti přípojky vody, elektřiny a datové připojení. Firma Valeo začala okamžitě s úpravami ranveje, která byla dosud tvořena betonovými deskami. V těchto dnech už ji pokrývá nová vrstva asfaltu. „Probíhá první část rekonstrukce betonové ranveje, na níž budeme testovat systém pro aktivní bezpečnost, dodržování bezpečné vzdálenosti při brzdění,“ řekl Jiří Kubart z firmy Valeo. Podle jeho slov firma uzavřela s krajem nájemní smlouvu a chce oblast využívat pro další možnosti testování. Dokonce hovoří o testovacím centru budoucnosti. „Chceme tu vybudovat testovací okruh, na kterém se budou testovat autonomní vozy. Tady by měla být otestována jejich bezpečnost, než vyjedou na běžné komunikace,“ doplnil Kubart. Firma by v budoucnu měla do Milovic přemístit i další vývojové a výzkumné programy.

Ilustrační foto.
Staveniště na silnicích: hned s odchodem zimy

Hejtmanka plánuje na místě v dalších letech vybudovat celý technologický park. „Byli bychom rádi, kdybychom přilákali podobné firmy, které by na tomto místě své výrobky vyvíjely a byly je schopny na daném místě i testovat. Neradi bychom tu měli další montovny,“ řekla středočeská hejtmanka.

A co na to říká čerstvě zvolený starosta Milovic Lukáš Pilc? „Já mám o celém projektu v tuto chvíli málo informací. V pátek dopoledne by měl přijet na jednání náměstek hejtmanky Miloš Petera, který by mi měl vysvětlit podrobnosti,“ konstatoval Pilc.

Mezi příznivci hudby však informace vyvolala řadu otazníků. Na letišti se totiž v létě konají dva zásadní hudební festivaly: poprockový Votvírák a elektronický Let it Roll. Jejich budoucnost je tak ohrožena. „My bychom si přáli, aby zůstaly zachovány oba festivaly, které tu mají už vybudovanou tradici. Ale podrobnější informace skutečně budu moci říct až po pátečním jednání s náměstkem hejtmanky,“ uvedl Pilc.

Co bude s bývalým vojenským letištěm, se řeší už desítky let. Existovala spousta plánů a projektů, které vždy vzaly za své. Situaci slibovaly pravidelně řešit také politické reprezentace na všech možných úrovních. Asi největší debatu vyvolala myšlenka vrátit lokalitě původní funkci a zprovoznit ji jako nákladové a tranzitní letiště. To však tvrdě narazilo zejména u okolních obcí, které se obávaly přílišného hluku.

Středočeští záchranáři mají dvě novinky, které jim pomáhají v péči o pacienty.
Středočeští záchranáři mají dvě novinky, které jim pomáhají v péči o pacienty