Současného senátora a čáslavského starostu Jaromíra Strnada (ČSSD) a krajského a kutnohorského zastupitele a bývalého starostu Kutné Hory Iva Šance (STAN).

Senátní obvod číslo 40 Kutná Hora, který v sobě zahrnuje i některé obce z okolních okresů, volil svého zástupce do Senátu Parlamentu České republiky již minulý týden. Zájem o volby ale nebyl velký. Ze 114.384 registrovaných voličů, jich přišlo pouze 35.243, což je 30,81 procenta.

Jaromíru Strnadovi tak stačilo na vítězství v prvním kole 9560 hlasů, tedy 29,64 procenta. Ani z dálky ale nezískal potřebnou nadpoloviční většinu hlasů. Druhý Ivo Šanc totiž za ním o tolik nezaostal. Dostal celkem 8061 hlasů, tedy přesně 25 procent.

Šest kandidátů

V prvním kole se o post senátora za Kutnou Horu ucházelo šest kandidátů. Kromě Strnada a Šance, to byl tak kandidát ANO 2011, lékař Julius Špičák. Ten skončil třetí a získal 5657 hlasů. Kandidátka KSČM Lenka Bochníčková dostala 4539 hlasů. Milan Vodička, kandidát podporovaný Svobodnými a Soukromníky, získal 3402 hlasů a Radim Špaček, kandidát Koruny České, dostal od voličů dohromady 1024 hlasů.

Ve druhém kole senátních voleb se tedy rozhodne mezi Jaromírem Strnadem a Ivo Šancem. Volební místnosti se otevřou v pátek 14. října úderem 14. hodiny. Voliči budou mít možnost hlasovat pro svého favorita do 22 hodin.

Pak se volební místnosti zavřou a znovu se voličům zpřístupní druhý den v 8 hodin. Volit se bude až do 14 hodin. Posléze volební komisaři okamžitě začnou se sčítáním hlasů. Už v sobotu 15. října večer by měl být nový senátor, který bude příštích šest let obvod Kutná Hora zastupovat, známý.

Jaromír Strnad vyhrál na Kutnohorsku první kolo senátních voleb. Nezískal však potřebnou nadpoloviční většinu hlasů. Ivo Šanc skončil druhý. 14. a 15. října čeká obyvatele senátního obvodu 40. - Kutná Hora druhé kolo voleb, kde se mezi kandidáty rozhodne.Zdroj: Deník

Otázky pro kandidáty1. Kde má Kutnohorsko slabá místa a jak byste se chtěl v Senátu zasadit o jejich nápravu?

2. V čem vidíte přednosti Kutnohorska, které by se měly i s pomocí Senátu rozvíjet?

3. Na internetu se politika hodně probírá. Například teď mnozí vyjadřují přes sociální sítě podporu i nepodporu tomu či onomu kandidátovi. Sledujete tyto debaty? Zapojujete se do nich? Co o nich soudíte?

4. Máte za sebou dlouhou politickou kariéru. Byla nějaká nepopulární rozhodnutí, která jste musel udělat? Litujete zpětně některých? A co naopak pokládáte za svůj největší úspěch.

5. V posledních senátních volbách nepřišlo ke druhému kolu ani třicet procent voličů? Jak vidíte nadcházející kolo? Myslíte si, že teď přijde více lidí? A jak myslíte, že nakonec váš souboj dopadne, bude to těsné?

Jaromír Strnad, ČSSD

1) Samozřejmě vnímám jako dost velký problém ten, který platí obecně, a to je nedostatek lékařů a zdravotního personálu. To je právě jeden z problémů, který na Kutnohorsku vidím i jako velký problém do budoucnosti zajištění lékařské péče, na kterou je potřeba se zaměřit. Nemyslím to ani z důvodu smluv s pojišťovnami, ale z toho důvodu, že je veliký nedostatek lékařů, ať už hovoříme o lékařích v privátní praxi nebo v nemocnicích. Na to je nutné se do budoucna v našem obvodu zaměřit.

2) Kutnohorsko je krásný kraj, plný jak přírodních zajímavostí, tak i historicky hodnotných staveb. Právě zachování a obnova dědictví našich předků, stejně jako rozvoj vzdělanosti současné generace, jsou momenty, na které je třeba klást důraz na všech úrovních tedy samozřejmě i při práci senátora a Senátu jako celku.

3) Tyto debaty nijak zvlášť nesleduji, natož abych je nějak detailně studoval. Do takovýchto debat se rozhodně nezapojuji.

4) Někdy musí člověk udělat i některá nepopulární opatření, u kterých už dopředu ví, že mu uberou hlasy. Nedávno například kácení některých stromů, ale s tím musí člověk počítat. Důležité je, že je člověk přesvědčený, že tak jak rozhodl, tak to bylo v tu chvíli správné. Žádných rozhodnutí zpětně nelituji. Samozřejmě se ale třeba z těch horších rozhodnutí snažím poučit do budoucna. V našem městě se nám daří. Co slíbím našim občanům, tak se nám daří ve velké míře splnit. Takto se snažím pracovat pro celý senátní obvod, nejen pro Čáslav. Svůj největší úspěch nemám. Nemohu říci, že něco cítím jako větší úspěch a něco jako menší. I jakoukoliv drobnost mnohdy cítím jako velký úspěch.

5) Rozhodně více lidí k senátním volbám nepřijde. Předpokládám, že souboj s Ivo Šancem bude těsný. Dnes začínáme od nuly, uvidíme, jak vše v sobotu dopadne.

Ivo Šanc, STAN

1) Kutnohorsko leží na periferii Středočeského kraje, spousta lidí dojíždí za prací. Bylo by třeba zlepšit podmínky pro dopravu, tedy podstatně vylepšit nádraží a vybudovat záchytná parkoviště u nádraží v Kutné Hoře, v Čáslavi i v dalších obcích. Silnice na Kutnohorsku jsou nadměrně zatěžovány nákladní dopravou. To by si rovněž zasloužilo zákonné opatření, které by upřednostnilo železniční dopravu. Další kapitolou je dostupnost zdravotní péče, zejména té každodenní. To jsou příklady oblastí, ve kterých města a obce samy moc nezmůžou a je třeba intervencí na nejvyšší úrovni nebo patřičné zákonodárné kroky. Pak jsou tu i některé konkrétní projekty, jako je obchvat Církvice, rekonstrukce malínského nadjezdu, řešení křižovatky Na Skalce.

2) Předností Kutnohorska jsou dobré životní podmínky, zdravé životní prostředí i podmínky pro některé specifické oblasti podnikání jako například zemědělství a potravinářský průmysl nebo cestovní ruch. Myslím, že ze strany Senátu a dalších zákonodárných orgánů by stačilo, kdyby podnikatelé nebyli zatěžováni nadměrnou byrokracií a měli rovné daňové a dotační podmínky, jako mají podnikatelé v dalších zemích. Kutnohorsko by potřebovalo dobudovat síť cyklostezek, účinný marketing, nový impuls podnikatelským aktivitám.

3) Myslím, že debaty o podpoře či nepodpoře kandidátů jsou zdravým projevem svobody slova a svobody vyjadřování. Je dobře, že lidé mají o tyto veřejné záležitosti zájem. Jiná věc je, když se v nich objevují lži, pomluvy a nepodložené útoky, což je bohužel v dnešní době častá záležitost. Anonymita sociálních sítí nahrává chudákům, kteří si takto kompenzují svoje životní zklamání. Když se však objeví věcný kritický názor, tak se snažím reagovat.

4) Jak jistě víte, tak starosta sám žádné zásadní rozhodnutí nedělá. Rozhoduje rada města nebo zastupitelstvo. Samozřejmě, že starosta může ledacos ovlivnit. Pokud se podívám zpátky, tak jsme udělali některá nepopulární rozhodnutí, které nám nepřinesly politické body, ale museli jsme je udělat. Týkalo se to například nepřizpůsobivých občanů. Nebo zaplacení dluhů za nemocnici převedenou na Kraj. Jako ne úplně šťastné rozhodnutí se ukázalo spoléhání na soukromé developery v souvislosti s výstavbou rodinných domů. I když to nebylo zcela rozhodnutí naší radnice, tak se dnes ukazuje, že přímá angažovanost města a přímé prodeje zájemcům by měly lepší výsledky. Za největší úspěch považuji zásadní obnovu historického jádra města a skoro všech památek v Kutné Hoře. Z Kutné Hory se stal klenot mezi českými městy. Zmínil bych i další úspěch a to byla vydařená privatizace městských bytů v 90. letech. Díky tomu jsou dnes kutnohorská sídliště čistá a upravená, lidé bydlí ve svém.

5) Účast ve volbách je opravdu nízká. Na první kolo, které bylo spojeno s krajskými volbami, přišlo třicet procent lidí. Na druhé kolo pravidelně chodí ještě podstatně méně lidí. Možná, že se účast zvýší díky zajímavému soupeření mezi Čáslaví a Kutnou Horou. Výsledek bude nejspíš velmi těsný.

Čtěte také: Kutnohorsko půjde znovu k volbám, v prvním kole nezvolilo senátora