Do knihovny má nyní chodit co nejméně lidí. Ruší se tedy veškeré plánované akce pro veřejnost, kulturní i společenské, a až do odvolání bude uzavřena čítárna a studovna. Knihovna tudíž zatím nezve na výstavu Učitel národů očima dětí, na ohlášený trénink paměti ani na zamýšlené setkání věnované péči o seniory s Alzheimerovou chorobou. Aktuálně však není třeba přijít ani kvůli vracení knížek. Všechny výpůjčky se automaticky prodlužují do 31. března, takže nehrozí sankce za nedodržení termínu. Je přitom možné, že v reakci na vývoj situace bude lhůta dále prodloužena.

Online reportáž

Možnost nových výpůjček zůstává čtenářům zachována; zásadně se však mění pravidla. Podmínkou je předchozí elektronická objednávka a následná dohoda – telefonicky nebo e-mailem – na termínu převzetí knih. Nový způsob půjčování, trvající na domluveném termínu, který bude předem oboustranně potvrzený, však nic nemění na tom, že se čtenář musí „trefit“ do standardní otvírací doby knihovny. Ta je běžně mezi devátou a osmnáctou hodinou; v úterý začíná již o hodinu dřív a ve čtvrtek končí o hodinu později. Zavřeno je ve středu a v neděli – a sobota má otvírací dobu stanovenou pouze na dopoledne.

Zda by nyní uspěl zájemce o domluvu na sobotní termín, je však otázkou. Knihovna začíná fungovat ve výrazně omezeném režimu. S tím, že pracovat z domova je umožněno všem, jejichž práce převedení na home office umožňuje.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník