Toto varování, jež platí až do úterní 21. hodiny, se ve středních Čechách naplnilo měrou vrchovatou. Po poledni se hasiči v některých regionech nezastavili, když výzvy k odstranění spadlých stromů někde dostávali doslova jednu za druhou. Nejvíce na Praze-západ, kde jich jen do třetí odpoledne bylo jedenáct. Následovaly Kladensko se sedmi spadlými stromy – a shodně po šesti zásazích u stromů, které vichr neustály, zaznamenali hasiči na Berounsku, Praze-východ a Rakovnicku. Se dvěma stromy se v tomto čase přidaly ještě Mělnicko a Příbramsko – a s jedním Mladoboleslavsko. 

S následky řádění větru pak souviselo i několik technických zásahů, při nichž nebyly potřebné jen pily a silné ruce – a pomnožily se také výjezdy na pomoc lidem uvízlým ve výtahu při výpadku dodávek elektřiny. Z pohledu energetiků označila mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy Soňa Holingerová Čechy situaci za nejhorší v okolí Prahy, na Benešovsku, Nymbursku a Kolínsku.

Z toho, jak přicházela jednotlivá hlášení, by operační středisko hasičů málem mohlo meteorologům pomáhat s kreslením jejich map… V následující hodině se už totiž další výzvy z Kladenska, Rakovnicka či Prahy-západ objevily jen ojediněle – zato rušno bylo na Mladoboleslavsku (7 stromů), Nymbursku (5) a stále na Praze-východ (4) i Mělnicku (3). Ušetřeny však nezůstaly ani Kolínsko (2) a Benešovsko (1).

Do 16. hodiny hasiči v kraji zaznamenali v souvislosti se silným větrem celkem 79 výjezdů; o hodinu později se jejich počet vyšplhal na 86. Spadlé stromy (případně kmeny nebezpečně nahnuté a pádem hrozící) měly jednoznačnou převahu. Několikrát bylo také třeba likvidovat stromy, jež zasáhly elektrické vedení, případně řešit samotné dráty spadlé na vozovku. Poněkud mimořádné zásahy měli hasiči v Sibřině na Praze-východ, kde pomáhali zajistit převrženou dřevěnou pergolu, a v Poděbradech; tam zase odstraňovali plech z kolejiště.

Vážnější komplikace na hlavních silničních tazích vichr podle informací policie způsobil třeba nedaleko Dolních Břežan na Praze-západ. Po druhé hodině spadl strom v Břežanském údolí na silnici II/101 vinoucí se podél Břežanského potoka; téměř na hranici Středočeského kraje a Prahy. Místo nicméně zůstalo s opatrností průjezdné. Pro změnu při hranici s Jihočeským krajem byl jen o chvilku dřív hlášen malér související se silným větrem také na Příbramsku: na silnici I/4 poblíž obce Chraštice. Mezi Chraštičkami a Zalužany došlo nehodě, při níž skončil v poli utržený vlek. Vše se naštěstí obešlo bez zranění. 

Po čtvrté odpolední vichr udeřil dokonce i na dálnici. Bylo to na Mělnicku, kde jeh poryv převrátil přívěs náklaďáku jedoucího od Prahy směrem na Lovosice. Na dálničním kilometru 8,2, na úrovni Kozomína, bránila v pravém jízdním pruhu nejen vlastní nehoda, ala také vysypaný náklad. V odpolední dopravní špičce se vytvořila zhruba desetikilometrová kolona. Postupně se objevovaly i další komplikace v dopravě, třeba po čtvrt na šest na Mladoboleslavsku. Tam zůstala neprůjezdná silniční spojnice Krnsko – Strenice vedoucí podél Strenického potoka. Na úrovni Horního Krnska na ni spadlo hned pět stromů.

Podle lovců bouřek spravujících facebookové stránky Amatérské meteorologické společnosti se jednalo o tzv. squall line, což je řada bouřek vytvářejících se podél studené fronty nebo těsně před ní. Když se přehnala přes Prahu, byla doprovázena nárazovým větrem. Podle příspěvku navíc „dostal zásah“ i vysílač Cukrák. „Ojedinělou bouřkovou aktivitu na frontě nelze vyloučit i nadále, izolované výboje se vyskytují i na postfrontálních přeháňkách v Německu, postupujících opět nad naše území,“ uvedli nadšenci.