Hosty setkání budou desítky hejtmanů či jiných představitelů regionů; v různých zemích mají kraje i jejich vedoucí činitelé rozdílná pojmenování. Třeba na Slovensku jsou samosprávné kraje vedené předsedou, v Polsku vojvodství v čele s maršálkem; Maďaři mají zase prezidenty žup.

Kromě zemí V4, konkrétně zastoupení 37 regionů České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska, jsou hosté očekáváni i z dalších států. Mezi více než sedmi desítkami účastníků nemají chybět ani delegace regionů z dalších okolních států. Konkrétně spolkové země Porýní-Falc v Německu, hlavního města Rakouska Vídně i z Ukrajiny; tam se jedná o spolupráci s Kyjevskou oblastí.

Inovace i bezpečnost

V Čestlicích si účastníci mají vyměňovat zkušenosti s řešením problémů, které jsou pro představitele regionů na krajské úrovni významné. Patří k nim například bezpečnost, ochrana před kybernetickými útoky či úniky dat, ale i digitalizace úřední agendy.

Velkým tematickým okruhem se mají stát regionální rozvoj, podpora jednotlivých oblastí, stejně jako turismus a ochrana kulturních památek i životního prostředí. Stranou pozornosti však nezůstanou ani chytré technologie, inovace a jejich uplatňování v každodenním životě či možnosti prohlubování spolupráce krajských činovníků v rámci Evropského výboru regionů a V4.

Velvyslanci a ministři

Hosty hejtmanského fóra se mají stát rovněž velvyslanci zemí V4, místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová (ANO) a hned trojice ministrů: vnitra Jan Hamáček (ČSSD), zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) a pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Pro účastníky i samotný význam akce je podstatné, že Hamáček je současně 1. místopředsedou vlády.

Z dalších hostů mezinárodního fóra, jež se Středočechům podařilo zorganizovat navzdory době plné koronavirových souvislostí i omezení, ve středu Helena Frintová z kanceláře hejtmanky obzvlášť vyzdvihla přislíbenou účast náměstka ministra průmyslu a obchodu Petra Očka či vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci Vladimíra Dzurilly. „Zúčastní se také předseda Fóra cestovního ruchu Viliam Sivek či ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Karel Řehka,“ uvedla Frintová.