Policejní mluvčí Lucie Kostečková v úterý uvedla, že v rámci dvoudenních kontrol na 35 místech po celém kraji, tentokrát zaměřených převážně na nákladní dopravu, středočeští policisté odhalili osobu figurující v celostátním pátrání – a kápli i na dva šoféry, kteří měli upito. Hned u 44 vozidel nebyl vyhovující technický stav, v 17 případech řidiči nedodrželi povinné přestávky mající zajišťovat, aby za volant neusedali unavení a 12 jich mělo příliš těžkou nohu na plynovém pedálu.

„Akce v podobném duchu se budou opakovat i v budoucnosti,“ upozornila Kostečková, aby řidiči nepodléhali dojmu, že po akci mají policisté „splněno“ – a u silnic se dalších hlídek netřeba obávat.

Dopravně bezpečnostní akce Tispol

* Ve dnech 21. a 22. února se do ní ve středních Čechách zapojilo 82 dopravních policistů, kteří hlídkovali na 35 předem vybraných kontrolních stanovištích.
* Prioritním zaměřením byly kontroly nákladní dopravy, v jejichž rámci se mimo jiné prověřuje dodržování doby řízení, odpočinku i bezpečnostních přestávek a policisté se zaměřují na nedovolenou manipulaci s tachografy či paměťovými kartami řidičů. Dále se zajímají o přepravu nebezpečných nákladů, kontrolu technického stavu, správné rozložení a upevnění nákladu a rovněž ověřují hmotnost vozidel a jejich rozměry. Dopravní kontroly navíc vždy provází také pátrání po hledaných osobách, věcech, odcizených vozidlech, po ilegálních migrantech či převážených drogách.
*Dopravní policisté celkem zkontrolovali 513 vozidel a zjistili 110 dopravních přestupků:
- 44 vozidel mělo nevyhovující technický stav;
- 17 řidičů nedodrželo bezpečnostní přestávky a doby jízdy;
- ve 12 případech policisté zaznamenali překročení rychlosti;
- u dvou řidičů bylo zjištěno, že před jízdou požili alkoholické nápoje.
* Při jedné z kontrol policisté odhalili osobu figurující v celostátním pátrání.

Zdroj: Policie ČR