O výsledcích masivnějších kontrol zaměřených především na řidiče nákladní přepravy informovala mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Z 31 naložených vozidel a souprav, které projely přes kontrolní váhu, bylo překročení limitů zjištěno u více než dvou desítek. „Za přetížení vozidla zaplatily bezmála dvě desítky řidičů pokuty v částce přesahující 120 tisíc korun,“ informovala mluvčí, jaké následky pro řidiče to přineslo přímo na místě. Připomněla současně, že následovat bude i dohra týkající se firmy: „Provozovatel se současně oznamoval na pověřenou obec; příslušnému správnímu orgánu.“ Celkově bylo kontrolováno 44 řidičů nákladních vozidel. Suchánková dále konstatovala, že se podařilo odhalit čtyři řidiče využívající dálnici bez dálniční známky – a celníci ještě od pěti řidičů vybrali přes třináct tisíc korun v souvislosti se zjištěnými nedoplatky u státu.

Mluvčí současně ocenila, že na odstavném parkovišti na 36. kilometru dálnice D11, kde se akce uskutečnila, měli policisté k dispozici dvě speciální vozidla Mercedes Benz Sprinter právě s vybavením k vážení, jejichž pořízení umožnil policii dar Středočeského kraje. Kromě kontrol hmotnosti se využívají i k dalšímu prověřování profesionálních řidičů: zvláště ke kontrolám dodržování předepsaných pauz a doby odpočinku, převážení nebezpečných nákladů, kontrolám technického stavu – možné je však také využití jako pojízdné kanceláře na místech mimořádných událostí.

„Od zahájení provozu prvního z těchto vozidel v roce 2018 se podařilo zkontrolovat přes dva tisíce nákladních a přípojných vozidel, přes tři sta jich prošlo vážením – přičemž více než čtyřem stovkám řidičů byly uloženy sankce za bezmála 13 milionů korun,“ uvedla Suchánková. Celníci pak měli k dispozici i pojízdný velkokapacitní rentgen určený pro kontroly nákladních vozů; v České republice jsou takováto zařízení jen dvě.

| Video: Youtube

„Policejní kontroly zaměřené na nákladní dopravu nejsou ničím výjimečným – a na území Středočeského kraje se realizují průběžně i několikrát do týdne,“ upozornila Suchánková. „Nejenom na dálnicích, ale i na komunikacích nižších tříd,“ připomněla.

Vedení kraje v minulosti uložilo své správě a údržbě silnic nechat upravit několik míst, jež budou pro takovéto prověřování vhodná – tedy nabídnou bezpečí s dostatkem prostoru, ale případně i volnou plochu pro případ, že by byly odhaleny tak závažné nedostatky, jež by si vyžádaly okamžité odstavení vozidla.