Ve městě bude fungovat již v příštím roce supermoderní dialyzační středisko. To je jistě skvělá zpráva pro všechny pacienty trpící selháním ledvin. Odpadne jim totiž náročné dojíždění na pravidelnou léčbu třikrát týdně do 30 kilometrů vzdálených center
v Mladé Boleslavi nebo Kolíně.

V budoucím středisku mezinárodní sítě NephroCare v Nádražní ulici se sešli ve středu dopoledne zástupci provozovatele dialyzačního střediska, společnosti Fresenius Medical Care, se zástupci Nemocnice Nymburk a představiteli města, aby je blíže seznámili s vpravdě velkorysým projektem.

Hosté se na místě přesvědčili, že v budově vzhledem k jejímu stavu nezůstane kámen na kameni, však také náklady na rekonstrukci dosáhnou zhruba 30 milionů korun. Nicméně je to příležitost vybudovat moderní vysokokapacitní středisko nabízející vysoký komfort pro pacienty i ošetřující personál.

Dojíždění představuje zátěž

"Nové dialyzační středisko v Nymburce s kapacitou 16 lůžek bude patřit k těm nejmodernějším v České republice. Poskytne zázemí pacientům na hemodialýze 
i peritoneálně dialyzovaným. Nabídku léčebných metod jsme letos navíc rozšířili o domácí hemodialýzu, kterou poskytujeme jako jediní v České republice," vysvětlil David Prokeš, ředitel společnosti Fresenius Medical Care.

Jak dále uvedl, do začátku se počítá s přibližně 32 pacienty, kteří přijdou převážně z Kolína. Postupně se přidají další, mezi nimi třeba ti, kteří v současné době dojíždějí do Mladé Boleslavi, případně Hradce Králové.

Uvážíme-li, že většina pacientů závislých na dialýze je nucená od základů změnit svůj životní styl a dosavadní návyky, je jasné, že dojíždění představuje obrovskou zátěž. Pro ty z Nymburka 
a blízkého okolí tato starost brzy odpadne.

Stovka dialyzačních středisek

V České republice je zhruba 6700 pacientů se selháním ledvin, závislých na dialyzační léčbě, kterou jim poskytuje stovka dialyzačních středisek. Teď k nim nově přibude i Nymburk, což ocenili jak ředitelka nymburské nemocnice Alena Havelková, tak starosta města Tomáš Mach.

Jednou z výhod sítě dialyzačních středisek je možnost pro pacienty cestovat. Pokud třeba chtějí trávit část roku na chalupě, mohou bez problémů využít jiné středisko nacházející se v blízkosti jejich rekreačního objektu.

Trend celosvětového nárůstu selhání ledvin mají na svědomí civilizační choroby. Bránit se můžeme všichni úpravou životního stylu a včasnou prevencí.

Čtěte také: Mám více svobody, říká Věra Fialová, která si provádí dialýzu doma