„Letos tedy budou následovat Pásli ovce Valaši a Jak jsi krásné neviňátko. Závěr patří vánoční písničce Vánoce Vánoce přicházejí," uvedla Jitka Peroutková, manažerka marketingu vydavatelství VLP.

Česko zpívá koledy - 9. prosince 2015 od 18 hodin.V pondělí bylo přihlášeno bezmála sedm stovek míst, kde se bude zpívat. Ve Středočeském kraji to bylo osm desítek míst, v Praze pak devět. V úterý před polednem už počet přihlášených míst stopnul k 750. Podrobné informace naleznete ZDE. My vám přinášíme pár zajímavostí z každého regionu.

Kutnohorsko

Zajímavým místem letošního zpívání na Kutnohorsku je Besídka v Tylově divadle v Kutné Hoře. Jelikož jde o besídku dramatického a dalších kroužků místního domu dětí a mládeže, sejdou se tam celé rodiny a je tedy klidně možné, že půjde o největší místo pro zpívání na Kutnohorsku. Lze předpokládat, že se zde sejde na 200 návštěvníků.

Kolínsko

Na účastníky zpívání na kolínském náměstí se chystá drobné překvapení. Zpívání zpestří vystoupení kolínského fujarového kvarteta. Jeho členové dokonce přijdou ve stylovém oblečení a zahájí zpívání. Tím ale výčet hudebních nástrojů, které zahrají koledy, zdaleka nekončí. Sbor doprovodí tahací harmonika a několik kytar, a někteří zpěváci budou mít s sebou dokonce zobcové flétničky.

Mělnicko

V mělnickém Centru seniorů, kde se už tradičně zpívají koledy s regionálními Deníky každý rok, jsou hlavními zpěváky, k nimž se ostatní připojují, členové tamního pěveckého sboru Cesmína. Věkový průměr sboru přitom přesahuje devadesát let. Senioři z mělnického centra rádi vzpomínají při společném zpívání koled na své dětství, kdy zpívali doma s maminkami, a na časy, kdy sami byli rodiči a se svými dětmi u pečení cukroví koledy zpívali.

Mladoboleslavsko

Na Boleslavsku se budou koledy zpívat na deseti místech, v obchodním a nákupním centru Olympii se ke zpívání připojí žáci ze základní umělecké školy, kteří už dva měsíce pilně trénují a prý si chystají i překvapení, dojde i na dvojhlasy a trojhlasy. V domově pro seniory v Luštěnicích už na zpívání napekli i cukroví, na kytaru je tam bude doprovázet maminka zdejší starostky. A v Olympii si zazpívá, stejně jako minulý rok, i náměstek primátora Michal Kopal.

Příbramsko

Na náměstí 17. listopadu v Příbrami si předvánoční příjemnou chvilku nenechá ujít příbramská kapela Salamandr, kterou loni neodradil od hraní ani kousavý mráz. Dostaví se i členové loutkohereckého uskupení Zalezlíci a zřejmě i dámy ze spolku Baby Jany Hejkrlíkové, organizátorky tradičního příbramského festiválku.

Nymbursko

V Nymburce začne kulturní program už v 17 hodin s oblíbeným dětským klaunem Krejčíkem Honzou, kterého ztvárňuje Jan Vávra z Nymburka. Mají ho rády děti po celé České republice. Jeho program má název Vánoce s Krejčíkem Honzou. Samotné koledy zahraje s Nymburáky semický folklorní soubor Šáteček pod vedením Jana Kusovského, jednu z koled si zahraje i šéfredaktorka Nymburského deníku Milena Jínová na housle. Zpívat se bude třeba i v zábavním parku Mirakulum v Milovicích.

Berounsko

Na Berounsku se bude letos zpívat na osmi místech. Velice rádi tuto akci podporují senioři a sami se do Česko zpívá koledy přihlašují. Například babičky a dědečkové ze zdického domova seniorů se na zpívání koled pečlivě připravují. Trénují zpěv a opakují si texty koled při generálkách, aby ve středu, kdy už bude vše „na ostro" někdo nezapomněl sloku. Akci Česko zpívá koledy berou opravdu zodpovědně.

Kladensko

Koledy se na Kladensku a Slánsku rozezní na šesti místech. Třetím rokem vstupuje do projektu se zpívání koled volnočasové středisko Labyrint v Kladně v Arbesově ulici. Tam začne dnešní program už v 16.30 hodin, uskuteční se tam vánoční jarmark, vystoupí dětský pěvecký sbor MY, který bude koledy od 18 hodin předzpívat. Celá zahrada, kde se bude zpívat, bude osvětlena loučemi a lampami.

Od 16 hodin už bude v chodu program před 3. základní školou v Rabasově ulici ve Slaném. Svařák pro dospělé bude k mání pro zpívající na Masarykově náměstí v Lánech. Děti zahřeje zase čaj. Zpívat se bude i před kavárnou Slunce u autobusového nádraží v Unhošti, kde si zazpívají i klienti klubu seniorů Slunce.

Benešovsko

Na Benešovsku se zpívá tentokrát na sedmi místech – v Benešově, ve Voticích, ve Vrchotových Janovicích, v Nesvačilech, v Sedmpánech, v Psářích a v Bílkovicích. Zajímavostí letošní akce Česko zpívá koledy bude na Benešovsku zapojení hned čtyř dětských sborů na jednom pódiu. Hlavní slovo bude mít téměř třicetičlenný Pěvecký sbor benešovského gymnázia s vedoucími Janou Šeborovou a Danou Jelínkovou. Pozadu nezůstane ani další součást tohoto velkého tělesa, benešovský Dětský sbor při ZŠ Karlov se sbormistrovou Alenou Vašákovou. Dalších zhruba třicet dětí přijde zazpívat ze dvou benešovských mateřských škol.

Benešovská součást akce Česko zpívá koledy se tentokrát nebude konat na náměstí, které je složité a náročné ozvučit, ale v nádherných prostorách auly benešovského gymnázia se skvělou akustikou, kam jsou lidé zvyklí chodit za kulturou. Sbor bude tentokrát čítat kolem osmdesáti členů od 5 do 50 let, protože ve sboru benešovského gymnázia zpívají nejen současní studenti, ale také jeho někdejší absolventi.

Rakovnicko

Vánoční koledy si na Rakovnicku v rámci projektu Česko zpívá koledy společně zazpívají v pěti obcích – v Pavlíkově, v Městečku, v Čisté, v Zavidově a v Hořesedlích. Zatímco v řadě obcí a měst přistupují organizátoři s velikou slávou, na Rakovnicku jde spíše o komornější atmosféru. Například v Pavlíkově se členky tamního sboru sejdou u vánočního stromu a bez hudebního doprovodu si zapívají koledy. Připraveny tu nebudou mít ani světla kvůli čtení textu. "Akorát ten sníh a mráz nám chybí, bylo by to více vánoční," shodují se.

V Novém Strašecí se lidé sejdou v městské knihovně, která podle Pavlíny Tondrové, jež projekt ve městě zaštiťuje, poskytuje úžasné zázemí. „Zpívání navíc spojíme s vyráběním chřestidel, kterými se pak děti budou sami moct doprovodit," popsala přípravy Pavlína Tondrová, která doplnila, že myšlenka akce, při níž se lidé společně sejdou a zazpívají si, se jí moc líbí.

Přípravu nepodcenili ani v Čisté, kde děti ve škole vyrobily pozvánky, které roznášejí po vesnici. Jejich učitelka Kateřina Lauberová, jež akci v obci dává dohromady, také vyzdvihuje podařený loňský ročník. „Přišli lidé všech generací, bylo to hezké setkání. Podporuje nás paní starostka s místními hasiči, takže letos uděláme svařák, připravíme posezení a věřím, že třeba sedmdesát by se nás mohlo sejít," řekla Kateřina Lauberová.

Praha

Na Staroměstském náměstí se sejdou stovky lidí, aby zpívali ledy spolu s Vlastou Horváthem, vítězem televizní pěvecké soutěže SupeStar. Ten předzpívá zmíněné koledy a poté zazpívá a, až do 19. hodiny, písně ze svého repertoáru. Ještě před tím, od 17 hodin, bude na Staroměstském náměstí zpívat Dětský pěvecký sbor ZŠ a Gymnázia Jiřího Gutha Jarkovského.

V Praze se bude zpívat ale třeba i na Kubáňském náměstí, Petrském náměstí, náměstí Míru, v Chodovské tvrzi ve vysočanském Domově seniorů Anavita, v kavárně Knoflík v Praze 9 na náměstí v Hostavicích a také na Kampě.