Za běžných okolností by to znamenalo pozvání do Středočeského muzea v Roztokách u Prahy – jenomže „normální dobu“ nakazil koronavirus. Přeškrtal dosavadní zvyklosti a přinesl spoustu omezení. Nyní tudíž jde o jeden z tipů Lindy Dlouhé ze Středočeské centrály cestovního ruchu, jež upozorňuje na on-line aktivity muzeí v různých koutech kraje.

Na zámku podobně jako na letním bytě

„Kulturní obohacení v této době většině populace chybí. Jednotlivá zařízení se tak snaží komunikovat se svými návštěvníky alespoň v on-line prostředí a vedou je tak ve virtuálním světě do svých expozic i jedinečných projektů, které prázdné kulturní okénko mají alespoň částečně zaplnit,“ připomněla Dlouhá. Průběžně proto připomíná rozmanité počiny – a nejde jen o odkazy na virtuální výstavy nebo on-line prohlídky expozic.

Antonie Nedošínská.
Antonie Nedošinská: představitelku chápajících matek rodiče od divadla zrazovali

Právě to je i případ muzea v Roztokách. To na podzim chystalo výstavy a lektorské programy, jimž pak virus vystavil stopku. „Rozhodlo se proto nabídnout inspiraci pro vlastní kreativitu z tepla domova. Například chytlavou hru Malajské drápky, při které si cvičíte postřeh a zkrátíte si dlouhou chvíli,“ odkazuje Dlouhá na návod roztockých muzejníků, jak si snadno vyrobit pomůcku, která zaručí, že se při domácí zábavě nic nerozbije: stačí hrst čočky, kousek látky a jehla s nití. V rámci „výtvarky z muzea“ jsou na www.muzeum-roztoky.cz k nalezení třeba i návody na výrobu domácího draka nebo vlněného hada.

Ani „velká témata“ však tým muzea v Roztokách nenechává usnout. Připravilo komentované videoprohlídky svých expozic. Umožní poznat, jak se do Roztok už kdysi vydávala pražská honorace na letní byt (což se třeba v letovisku Tiché údolí, které pro kapitalistickou smetánku vznikalo již od poloviny 19. století, vážně nepodobalo dnešnímu chataření), jak úřadoval zámecký správce nebo přiblíží ateliér, v němž před stoletím tvořila malířka Zdenka Braunerová, známá také jako organizátorka kulturního života. „Z pohodlí domova je možné nahlédnout i do veřejnosti běžně nepřístupných míst,“ láká Dlouhá.

Jak se žilo v šedesátých letech? A v sedmdesátých?

Další pozvánka umožňuje přesunout se bez cestování o hodný kus dál, a to do Regionálního muzea v Kolíně. To nabízí unikátní webovou výstavu nazvanou Socialistický sen – vize a realita. „Jedna část webové výstavy mapuje období panelové výstavby v Kolíně a podobu tehdejší bytové kultury,“ odkazuje Dlouhá na místní reálie, avšak s připomenutím obecných přesahů. V centru pozornosti tak jsou nábytek, keramika, sklo, plasty, textil i spotřebiče pro domácnost éry socialistického Československa, stejně jako český fenomén takzvaného domácího umění. Třeba textilní obrázky vypichované chemlonem – pamatujete? Stranou pozornosti nezůstávají ani příběhy věcí, které dnes patří mezi designové ikony.

Plzeň, Bory, Tesco, Kaufland, sbírka potravin
Potravinová sbírka vynesla 440 tun zboží pro potřebné. Nejvíce v historii

Druhá část se zaměřuje na běžný život obyvatel Československa od 50. do konce 80. let 20. století. „Přímou realitu Kolína představuje výběr z dobových fotografií, které byly získány jak z archivů tehdejších místních fotografů, tak i ze soukromých rodinných fotoalb. To vše je doplněno o autentické výpovědi pamětníků,“ upozornila Dlouhá,“ že vedle obecných trendů lze poznávat i lokální podrobnosti.