Páteční večer či počátek noci na sobotu ale nemusí být pravidlem. Třeba v Senohrabech (také jste zauvažovali, jaké že se tam nachází výzkumné centrum?) bude Univerzita Karlova přibližovat osudy letoviska Pražanů během sobotního dopoledne. Ano, i to patří k vědě. Představí se totiž nejenom vědy technické a přírodní – nebo třeba lékařství – ale početné zastoupení mají rovněž vědy humanitní a společenské. Nebo se zapojí třeba hvězdárny.

Dobrodružství vědy v mnoha podobách

Zástupci rozmanitých institucí na počátku víkendu přivítají zájemce, kterým představí svoji činnost. A ti, kteří se nechali zlákat v minulých letech, dobře vědí, že představované poznání rozhodně nebyla nuda. Svítilo to, zářilo, hořelo, bouchalo, létalo, šumělo, kypělo – nebo se i skrývalo. Letos bude zas, když aktuální koronavirová omezení umožňují osobní návštěvu. Což ale neznamená, že by si na své nepřišli i ti, kteří se dobrodružství poznání rozhodnou objevovat jen od domácího počítače.

Co a kde mu vyhovuje nejvíc, si kdokoli může vybrat na webu nocvedcu.cz. A je tam i průvodce, který každého dokáže nasměrovat předně podle jeho volby: zda si Noc vědců přeje zažít u počítače, nebo vyrazí osobně, jestli hledá program jakýkoli, nebo spíš přizpůsobený pro děti, které obory ho zajímají nejvíc… Případně zda potřebuje bezbariérový přístup, nebo schody nevadí.

Noc vědců si klade za cíl ukázat dobrodružství poznávání a vyvracet mýty o vědcích jako lidech, kteří se zavřeli do svých laboratoří a pracoven čekajíce, až se věrni svému oboru unudí k smrti. Chce je ukázat jako lidi dělající práci užitečnou pro každého, s nimiž však může být i spousta legrace – a kteří se i sami dokážou pobavit. Přičemž návštěvníci si vědu budou moci osahat a zažít na vlastní kůži.

Termín popularizační akce celoevropsky připadá na poslední pátek v září. On-line nabídka, připravená nejen kvůli nejistotě covidových pravidel, ale i s ohledem na to, aby zájemci mohli nahlédnout do prostor, kam návštěvníky naživo pustit nelze, však ale často má být přístupné déle.

Od různých experimentů až po hudbu

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005, aby lidem ukazovala, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. V jejím rámci naráz ve večerních a nočních hodinách doslova ožívají stovky míst po celé Evropě. Návštěvníky přivítají univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra i další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show – ale třeba i hudební vystoupení.