Že ukončení jeho provozu bylo hladké, potvrdila ve středu po jednání krajského krizového štábu hejtmanka Petra Pecková (STAN). „Ostatní asistenční centra úspěšně dál zvládají registraci a ubytovávání přicházejících uprchlíků. Chci věřit, že nebude třeba jejich činnost posilovat, ale jsme na to připraveni,“ konstatovala. Kraj nadále provozuje centra pro pomoc běžencům v Kutné Hoře a v Příbrami; společně s hlavním městem i v Praze.

Krizový štáb také probíral, jaké ubytování mají uprchlíci ve středních Čechách k dispozici – přičemž zaznělo, že několik kontrol, které provedli hasiči, policisté, hygienici nebo zástupci sociálního odboru krajského úřadu, dopadly uspokojivě. „Většinou jsme postupovali na základě žádostí obcí nebo samotných ubytovaných, abychom prověřili podmínky v daných zařízeních,“ vysvětlila hejtmanka, co ovlivnilo výběr kontrolovaných míst. Zdůrazňuje, že nelze připustit nedodržování základních standardů – byť by šlo o dobrý úmysl daný snahou pomoci více lidem. „V této chvíli neevidujeme problémy u kohokoliv z ubytovatelů, kteří mají se Středočeským krajem uzavřené smlouvy nebo jsou v procesu uzavírání smluv; v tuto chvíli jde o více než 470 smluvních vztahů. Drobné nesrovnalosti byly okamžitě napraveny,“ zmínila Pecková.

Ilustrační foto
Jazyky ve středních Čechách a v Praze: znáte původ svých sousedů?

Aktuálně má ve středních Čechách registrovaný pobyt 49 534 ukrajinských držitelů víz dočasné ochrany. Krizový štáb dostal informaci, že podle údajů úřadu práce má nyní v kraji zaměstnání na 8,5 tisíce občanů Ukrajiny. Nejvíce uprchlíků se uplatnilo v zemědělství, zahradnictví, službách a potravinářském průmyslu. Podle očekávání se zaměstnanost Ukrajinců ještě zvýší, a to díky období sezonních prací. „Pokud zaměstnavatelé potřebují sehnat nové pracovníky, je vhodné kontaktovat nejbližší úřad práce, který jim může pomoci s náborem,“ radí hejtmanka. Kraj také doporučuje využívat pro nabídku zaměstnání s ubytováním aplikaci nasharobota.cz, jež znění inzerátů rovnou překládá do ukrajinštiny.