Zatímco po většinu podzimu měly nemocnice volných kolem patnácti procent kapacit „intenzivní péče“, od konce minulého roku jich, pomineme-li drobné výkyvy, setrvale ubývá. Začátkem února klesly „rezervy“ pod osm procent a od minulého týdne se pohybují kolem pěti, což je i výrazně méně oproti celorepublikovému průměru.

Kritickou situaci potvrzuje přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Je to u nás velmi špatné. Volná kapacita na nule a rezervy vyčerpány,“ napsal František Duška. Ten přitom spolu s dalšími lékaři dlouhodobě upozorňuje, že u „lůžkové“ kapacity v urgentní medicíně nejde primárně o množství postelí a přístrojů, ale o „lidské zdroje“. Prakticky vyčerpaná je v Praze kapacita míst, která nemocnice označují jako „reprofilizovaná“, tedy s možností úpravy do režimu intenzivní péče.

Reportér Pražského deníku Jan Prokeš podstoupil testy na covid-19.
Rodina v izolaci: Rekapitulace. Co nám covid-19 vzal a dal

Nemocnice nechtějí přímo potvrdit, jestli aktuální „hraniční“ obsazenost oddělení intenzivní péče souvisí s přijímáním pacientů například z jiných krajů, kde je výskyt onemocnění covid-19 intenzivnější. Žádný „stop stav“ nicméně zatím z Prahy nezazněl.

„Pokud to kapacita dovoluje, bereme pacienty z jiných nemocnic, ale tak tomu bylo vždy, i před covidem,“ uvedla mluvčí FN Motol Pavlína Daňková s tím, že ve středu odpoledne měla největší česká nemocnice jen jednotky volných míst v rámci intenzivní péče.

Fakultní nemocnice Bulovka hlásí „téměř vyčerpané kapacity na lůžkovém oddělení pro covid pozitivní“ a také potvrzuje přijímání pacientů z jiných krajů. „Nemocnice nerozhoduje o tom, koho přijme nebo nepřijme. O tom rozhoduje Národní dispečink intenzivní péče v čele s koordinátorem,“ upozornila mluvčí nemocnice Simona Krautová.

O snižující se kapacitě informuje rovněž Všeobecná fakultní nemocnice (VFN). Napjaté stavy je její vedení připravené řešit „operativně“. Dlouhodobé predikce prý nemají nyní smysl. Rozhoduje se „ze dne na den“ v návaznosti na aktuální kapacity lůžek, počty pacientů a personálu.

Premiér Andrej Babiš (vpravo) si prohlédl 25. října 2020 dostavěnou polní nemocnici v Letňanech v Praze.
Babiš: Nemocnice v Letňanech skončí kvůli finanční zátěži

„Denně mezi sebou úzce komunikuje tým odborníků, náměstků a přednostů klinik a připravuje krátkodobé plány zajištění zdravotní péče. V rámci nemocnice a klinik přesouváme vlastní zdravotníky podle potřeby,“ sdělila za VFN Marie Heřmánková.