Zdeněk Chalupa z územního odboru pro Prahu-venkov: Jih sice použil trochu jiných slov, nicméně jejich poselství je právě takové. „Předcházejme úrazům dětí, aby se prázdniny obešly bez bolesti,“ vyzývá rodiče. S tím, že období dvou měsíců školního volna je časem, kdy tradičně přibývá rozmanitých neštěstí. Často jde o tak závažné události, že na místě zasahuje i policie. Leckdy by přitom stačilo málo k tomu, aby prázdniny byly přesně takové, jak Chalupa říká: obešly se bez bolesti.

Maléry doma i venku

„Mnoho úrazů má společného jmenovatele, kterým je snížená pozornost samotných dětí, jejich rodičů nebo doprovodu,“ připomněl policista. A jedním dechem varuje, že ani doma nemusí být bezpečno. I v tomto prostředí hrozí dětem třeba popáleniny, pořezání, úraz elektrickým proudem, pády ze schodů, pády malých dětí do bazénu – ale například i pokousání psem. Připomněl tak případy, jejichž okolnosti už policie ve středních Čechách vyšetřovala; někdy bohužel i s fatálními následky.

„Mimo domov však na děti čeká daleko více možností, jak si úraz mohou přivodit, zejména při různých sportovních aktivitách, táboření, koupání – a to především při skákání do vody, kdy dítě nezná její hloubku, při jízdě na kole nebo na in-line bruslích či skateboardu,“ upozornil Chalupa. Připomíná však i zábavu v podobě různých rizikových a adrenalin burcujících aktivit, jako například přebíhání před projíždějícími auty nebo vlaky; k tomu však řadí i jakékoli soupeření nebo závodění na silnici při plném provozu.

Děti jsou i viníky nehod

„V prázdninovém čase bohužel také dochází k vážným, nebo dokonce ke smrtelným zraněním, především při dopravních nehodách, za které dítě v mnoha případech ani nemůže,“ poznamenal Chalupa. Bohužel však ani dětští viníci malérů na silnici nejsou výjimkou. Podle údajů náměstka ředitele středočeské policie pro vnější službu Jana Tulacha děti loni v kraji měly na svědomí 28 nehod jako řidiči nemotorových vozidel a 45 coby chodci. V prvním případě, kdy jde především o cyklisty a koloběžkáře, se na zapříčinění celkového počtu 281 nehod tohoto typu podílely děti z jedné desetiny; v roli chodů pak už bezmála v polovině případů (když dohromady se těchto nehod stalo 95). Příznivou zprávou je alespoň to, že žádná z těchto událostí, kdy byla vina na straně dítěte, neměla smrtelný následek.

Nehoda nebývá náhoda – a úraz také ne, připomíná policie rodičům. S tím, že právě na nich je, aby děti nejen hlídali, ale také je dostatečně a opakovaně poučovali, jaká nebezpečí existují, jak se chovat a jaká pravidla dodržovat. „A že je nutné používat ochranné pomůcky, například cyklistickou přilbu, ochranu kolen a loktů nebo ochranné brýle,“ upozornil Chalupa. „Vteřina nepozornosti mnohdy změní život jedince – i celé rodiny,“ varuje.