Říká to kalendář středočeských hygieniků, podle něhož ten správný čas přichází už v pondělí: 18. května kontroloři vyrazí na Orlík i na Slapy, aby odebrali vzorky vody k laboratorním rozborům u návštěvnicky oblíbených pláží. Stejně jako k populárním jezerům a oblíbeným písníkům nebo i rybníkům.

Zatímco na koupalištích, která mají svého provozovatele, je hlídání kvality vody jejich povinností (a začíná se s tím před otevřením) na volně přístupných místech, která lidé v hojném počtu využívají k rekreaci, jde o úkol hygieniků. A začíná se podle plánů, počasí nepočasí; i kdyby trakaře padaly.

Bez větších omezení

Zda budou mít hygienici v souvislosti s koupacími oblastmi ještě nějaké další, nové povinnosti, se teprve ukáže, řekla Deníku Dana Šalamunová ze středočeské hygienické stanice. „Možná nebudou moci být v provozu šatny a budou se muset dodržovat rozestupy, přičemž na místech, která nemají provozovatele, bychom mohli být zapojeni do kontrol,“ očekává.

Zda se tyto předpoklady naplní, však teprve ukážou pokyny od ministerstva zdravotnictví. Jestliže však už bylo ohlášeno znovuotevření plaveckých bazénů od 25. května, venkovního koupání by se zásadnější omezení týkat neměla. Byť s jasným vymezením pravidel souvisejících s ochranou před šířením koronaviru je třeba počítat.

Koronavirus, ilustrační foto
Na vládou slíbené odměny je třeba počkat. Uvidí se

Základní úkoly hygieny budou stejné jako v minulých letech: monitorování kvality vody, předpokládá Šalamunová. Deníku řekla, že kvůli koronaviru se proti dřívějšku testování nijak nebude rozšiřovat. Nepředpokládá se, se by se měl virus šířit bezprostředně při koupání, tedy vodou; přenáší se především kapénkami.

Víc než jenom sinice

Testování vody v koupací sezoně se nesoustřeďuje jen na hledání sinic, s jejichž výskytem bývají v letních měsících spojována omezení koupání. Podle informací Aleny Bulvasové z odboru hygieny obecné a komunální se zkoumají přítomnost bakterií Escherichia coli, střevních enterokoků, vodního květu, sinic, chlorofylu-a a dojde na vyšetření pod mikroskopem – nechybí však ani vizuální kontrola či měření průhlednosti přímo při odběru.

Všechny tyhle ukazatele se v době mezi 18. květnem a 24. srpnem mají na 15 nejnavštěvovanějších středočeských koupacích oblastech zkoumat v osmi termínech: pravidelné odběry vzorků jsou naplánovány každý druhý týden. Pokud však laboratorní analýza odhalí problém, nové testování následuje hned v příštím týdnu. V dalších sedmi lokalitách se kontroly chystají s menší frekvencí – přičemž ne pokaždé mají být sledovány všechny parametry.

Plánované kontroly koupacích oblastí

- S odběry vzorků vody počítá monitorovací kalendář v období od 18. května do 24. srpna, a to pro různé lokality s odlišně naplánovanou frekvencí

- Osm odběrů vzorků se chystá pro šest míst na Slapech (Měřín, Nová Rabyně, Nová Živohošť, Ždáň, Živohošť, Županovice), čtyři na středočeské části Orlíku (Lavičky, Podskalí, Popelíky, Trhovky), dále na písníku Hradišťko, písníku Bakov nad Jizerou, jezeru Poděbrady, Proboštských jezerech a rybníku Jureček

- Osm odběrů, avšak s vynecháváním některých zkoumaných parametrů, je připraveno pro Pilský rybník na Monínci, Tyršovo koupaliště v Rakovníku, Nový rybník v Příbrami, Vyžlovský rybník a Jezero Ostrá

- Čtyři odběry se plánují na písníku Lhota a jezeru Konětopy

- V případě zjištění závadných ukazatelů se četnost odběrů oproti plánu zvýší

Zdroj: Krajská hygienická stanice Středočeského kraje

Stavba vysokorychlostní trati. Ilustrační foto.
Za Prahou se má rýsovat budoucnost evropských železnic