Již od středy láká posluchače tradiční festival Jazz Černošice, který už dávno nelze řadit do škatulky „regionálních akcí“; obstojí ve srovnání s obdobnými festivaly pořádanými v zahraničí. Není tak divu, že do neděle patří jazzu prakticky celé město na Berounce: jazz zní v Clubu Kino i několika místních restauracích, ale i v ulicích. Vedle koncertních vystoupení se chystá i specialitka na nedělní dopoledne: jazzová bohoslužba, jež je podle programu určena „pro věřící i méně věřící“.

Pro změnu festival dechové hudby oživuje od pátku do neděle město na Labi. Koná se totiž festival Kmochův Kolín, který je současně poctou odkazu kapelníka, skladatele a šiřitele dobrého jména české hudby Františka Kmocha; ten v Kolíně působil po celý svůj život. A připomínka je to víc než důstojná. Každoročně účinkuje kolem 1500 hudebníků a 250 mažoretek! Zároveň se však festivalu daří spojovat historický odkaz tohoto hudebního žánru s moderním pojetím – a přiblížit dechovou hudbu současnému posluchačům všech věkových kategorií.

Tam, kde se Labe stéká s Vltavou, zní pro změnu folklor. Od pátku do neděle se totiž koná také festival Mělnický Vrkoč, který krajská turistická centrála dokonce zařadila mezi osm „top akcí“ na červen ve středních Čechách. „Zaujme jak milovníky tohoto specifického koníčku, tak návštěvníky, kteří se s krásami folkloru teprve seznamují,“ připomněla Kubíčková. Upozornila nejen na hudební a taneční programy, ale také na krojovaný průvod, divadelní představení i zábavu pro děti. Mimochodem – součástí akce je i sobotní Den v růžovém: degustace vinných sektů a růžových vín.