Zcela nově vyvinutý koncept, který lze představit jako propojení všech hlavních ochranných prvků do jednoho (když bezpečnostní tisk, UV tisk, opticky proměnlivé barvy, hologramy a další, dosud používané samostatně, propojuje do společného vizuálního celku), prý totiž nelze napodobit – a tudíž ani zneužít. Ve středu na úspěch společnost IQ Structures z Husince na Praze-východ upozornila Mirka Kremrová ze Středočeského inovačního centra (SIC). Nikoli náhodou: právě příspěvek od SIC v rámci takzvaných inovačních voucherů, napomáhajících propojovat komerční sféru s výzkumníky z akademického prostředí, pomohl firmě k posunu v technologickém rozvoji.

Protože se padělatelé dokladů rychle učí, je nezbytné dokázat si před nimi udržet náskok, připomněl ředitel IQ Structures Petr Franc. Právě světově unikátní novinka v oblasti vytváření hologramů, označovaná jako národní koncept, je podle jeho slov odpovědí všem padouchům, kteří se spoléhají na dovednosti falzifikátorů. Výsledek prý nelze nelegálně napodobit tak, aby to nebylo patrné na první pohled. Však to také svět oceňuje. „Ohledně zavedení našich ochranných prvků jak pro doklady, tak i bankovky a jiné ceniny jednáme aktuálně s desítkami zemí,“ potvrdil Franc.

Technologie, na níž je nový systém založen, označovaná jako IQ proID, dostala už loni ocenění za inovaci zabezpečení dokladů v soutěži Government Security Awards 2019. „Naše nejnovější technologie budou součástí expozice České poklady v rámci národního pavilonu na Expo 2021 v Dubaji. Vybrané unikáty představíme už v září na Týdnu inovací v Praze,“ pochlubil se Franc, přičemž zároveň připojil pozvánku do Fora Karlín.

I čeští zájemci by tak měli mít možnost setkat se s přímým představením možností, které nový systém zabezpečení skýtá. Je třeba možné navrhnout společnou ochranu dokladů, jež přechází z občanského průkazu přes cestovní pas až na řidičský průkaz. Nebo v rámci nového systému existují hologramy transparentní a kovové, schopné plně ochránit veškeré údaje na přední i zadní straně dokladu.