Originály ručně ušité podle jednotného střihu a vyzdobené podle fantazie svých tvůrců organizace nabídne prostřednictvím svého e-shopu k prodeji – ona tedy hovoří o „adopci panenek“ – za jednotnou cenu 600 Kč. To je částka, na niž v průměru vychází očkování jednoho dítěte v zemích třetího světa proti nemocem, které mohou i zabíjet. Právě na očkovací projekt, chránící proti spalničkám, záškrtu, černému kašli, tetanu, tuberkulóze a dětská obrně, je výtěžek z adopce panenek zaměřen. Známé je jeho motto: Adoptuj panenku a zachráníš dítě.

Už v minulých letech se v kraji v rámci juniorské kategorie panenkovské miss zapojili do výroby látkových figurek schopných zachraňovat životy středočeští žáci, učňové i studenti – nejen dívky, ale i několik chlapců – a loni se poprvé připojili také obyvatelé krajských domovů seniorů a dalších organizací poskytujících sociální služby. Z 23 institucí dorazilo celkem 69 panenek.

O tom, které z nich jsou nejpůsobivější, rozhodlo hlasování návštěvníků fotogalerie v rámci facebookové prezentace českého výboru UNICEF. Někteří z hlasujících tam připojili i své vyznání. Například Ilona Khandlová o panenkách napsala: „Jsou svým způsobem krásné všechny. Už jen proto, že jsou vyrobené z lásky. A protože je vyráběli senioři, jsou zcela určitě z lásky…“

Panenky seniorů ze Středočeského kraje: Amálka od Milady Kutilové z Kutné Hory, Babička Marešová od Karla Mareše z Čáslavi, Andělka Strážná od Daniely Horké z Čáslavi.Zdroj: fb UNICEF Česká republika

Prvenství získala Amálka, kterou vytvořila Milada Kutílková z Domova seniorů Barbora v Kutné Hoře; obě další příčky pomyslných stupňů vítězů pak patří seniorům, kteří jsou klienty domova v Čáslavi. Druhé místo získala Babička Marešová od Karla Mareše a třetí skončila Andělka Strážná, již ušila, vyzdobila i pojmenovala Daniela Horká.

„Panenky jsou skutečně nádherné a setkání s jejich autory bylo moc příjemné,“ poznamenala po setkání hejtmanka Jermanová. Už při vyhlašování nové soutěže určené starším ročníkům prohlásila, že generace dnešních seniorů je pro většinu mladších lidí se svou zručností nedosažitelná – a při hodnocení zaslaných výrobků mohla svá slova jen zopakovat.

Panenky pro adopci v kampani UNICEF

- Panenky tvoří podle jednotného střihu dobrovolníci z celé ČR, mezi nimiž jsou žáci základních škol, klienti v domovech seniorů, ale také přední čeští umělci a známé osobnosti.

- Pro každou zhotovenou panenku její tvůrce vyplní rodný list, v němž uvede jméno, stručný popis panenky a svůj kontakt

- Rodina či jednotlivec, který panenku adoptuje, obdrží spolu s panenkou pohlednici UNICEF, kterou zašle tvůrci panenky se zprávou, že jeho panenka našla svoji rodinu – a společně tak „zachránili jeden dětský život“.

- Každý rok se díky penězům celosvětově získaným díky projektu adopce panenek podaří ochránit očkováním proti nebezpečným nemocem až tři miliony dětí. Český UNICEF se zapojuje již od roku 2002.

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje

Pracovní skupina Asociace krajů ČR začala s přípravou novely zákona o rozpočtovém určení daní.
Asociace krajů řeší, jak přihrát do středních Čech víc peněz
Ilustrační foto.
Projektování větších obecních projektů má kraj podpořit dvěma miliony