To jsou některá ze stěžejních sdělení z tiskové konference, kterou v pondělí středočeské hejtmanství narychlo svolalo k „situaci v příspěvkových organizacích Středočeského kraje v sociální oblasti, v nichž v minulých dnech zasahovala Policie České republiky“.

Vyšetřování policie

O aktuální situaci v organizacích poskytujících sociální služby nicméně nezaznělo nic nového – pouze potvrzení páteční informace, že od čtvrtka policisté zasahovali v devíti krajských příspěvkovkách. A toho, že tato akce skutečně má souvislost s děním v Praze, kde vyvolal pozornost policejní zásah v několika nemocnicích. Kriminalisté se zajímali o veřejné zakázky – načež skončili ve vazbě podnikatel Tomáš Horáček a někdejší ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská; obviněno bylo i šest jiných osob. V centru pozornosti jsou ale i další zdravotnická zařízení, a to nejen v hlavním městě – podle dostupných informací by se detektivové měli zajímat o dodávky zboží a služeb od Plzně po Opavu.

Zmínkami o sestře Pavlíně Kuncové, o níž žurnalisté spekulují, že k aktivitám Horáčka může mít blízko, reagovala hejtmanka na informace médií, že tato žena byla vyslýchána právě v rámci vyšetřování detektivů Národní centrály proti organizovanému zločinu prošetřujících podezření na údajné korupční ovlivňování zakázek. Jermanová na tiskovce naznačila, že od novinářů se o tom dověděla dříve, nežli od své příbuzné. „Byla podat vysvětlení, bude v případu svědkyní – a s policií spolupracuje,“ tlumočila, co jí sestra sdělila. Víc dodávat nebude. Tečka.

K dění v zařízeních sociálních služeb, která fungují jako příspěvkové organizace kraje, hejtmanka pouze zopakovala páteční sdělení: „Vydala jsem pokyn řediteli krajského úřadu, aby v rámci svých kompetencí zajistil bezproblémový chod ve všech dotčených sociálních zařízeních tak, aby se vyšetřování Policie ČR nedotklo jejich klientů – a současně požádal všechny zúčastněné o maximální vstřícnost směrem k Policii ČR.“ Nové informace prý nemá. Obviněného Horáčka, který měl podle zpráv z tisku vše zastřešovat, nikdy neviděla.

Chystají se kontroly

„Nikdo z mého týmu ani já sama nejsme objektem vyšetřování,“ zdůraznila. S tím, že v rámci svých protikorupčních snah je ráda, že policie rozsáhlý případ rozplétá. A ona bude nyní iniciovat kontrolu dodavatelských vztahů nejen v sociálních zařízeních fungujících jako příspěvkové organizace kraje, ale i v pětici krajských oblastních nemocnic. Ty jsou akciovými společnostmi. Po svém prohlášení tiskovou konferenci opustila, aniž připustila jedinou otázku.

Ta první padla hned po jejím odchodu, kdy se Deník ptal radní pro oblast sociálních věcí Anety Heřmanové (ČSSD), zda může upřesnit konkrétní středočeské organizace, o něž se policie zajímá. Odpověď byla záporná, stejně jako vyjádření k další žádosti Deníku, aby alespoň upřesnila typ sociálních služeb, které daná zařízení poskytují. Podle Heřmanové nicméně jedno říci lze: nikdo ze středočeských manažerů nefiguruje mezi obviněnými.

Radní Heřmanová dále připomněla, že se policejní vyšetřování týká devíti z celkem 59 příspěvkových organizací kraje, které spadají do sféry její působnosti. Upřesnila, že jednotliví ředitelé jsou statutárními zástupci, a tak ani vedení kraje nemusí sdělovat, čeho se zájem policie týká. „Nějaké informace ale máme,“ konstatovala, že sice ví, ale nepoví. Upřesnila, že s ní policie ještě nehovořila.

Rýpnutí od opozice

Na ohlášení kontrol ještě v pondělí odpoledne reagoval jeden z nejaktivnějších představitelů středočeské opozice; předseda klubu krajských zastupitelů za STAN Věslav Michalik. Zveřejnil radu, v níž zkusil naznačovat – byť nikoho přímo nenařkl. „Pokud chce hejtmanka prověřit smlouvy, bylo by dobré, aby zjistila, kolik smluv s První chráněnou dílnou bylo podepsáno v době, kdy za domovy důchodců byla zodpovědná radní Němcová z hnutí ANO,“ uvedl s odkazem na jméno nejvýznamnější z firem stíhaného podnikatele Horáčka. „A taky by měla nechat prověřit, zda byly s touto organizací podepsány nějaké smlouvy v době, kdy se resortu zdravotnictví ujal radní Bezděk; rovněž z hnutí ANO. Domnívám se, že veřejnost by měla znát rovněž tato fakta,“ rýpl si Michalik.

Nepochybně tím vyprovokuje opozičně-koaliční polemiku o tom, nakolik má radní možnost zasahovat do zakázek krajských organizací, které fungují samostatně; s vlastním vedením nesoucím odpovědnost. A to zvláště v případě oblastních nemocnic, jež jsou akciovými společnostmi (byť ve stoprocentním vlastnictví kraje).

Bezděk na přímou otázku, zda má informace o smlouvách středočeských nemocnic s firmami obviněného podnikatele Horáčka, odpověděl, že to nemůže vyloučit.

Utnout peníze pro nemocnice se kraj nechystá
To, že kontrola smluv ohlášená hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO) brzy začne i v oblastních nemocnicích Středočeského kraje, potvrdil v pondělí radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk (ANO), pod něhož z krajských příspěvkovek spadá jediná – záchranná služba. Prověřit, zda středočeské nemocnice mají nějaké smlouvy s firmami spojovanými s podnikatelem Tomášem Horáčkem, by prý nemělo trvat dlouho.

Deníku Bezděk řekl, že z hlediska finančních vztahů mezi krajem a jeho nemocnicemi není důvod cokoli měnit. Platí už loni přijatý strategický plán, podle něhož je možné, že kraj bude pokračovat ve „finančním saturování“ svých nemocnic. „Dáváme přednost navyšování základního kapitálu a dotacím maximálně ve výši investic,“ zdůraznil, že na provozní náklady by si nemocnice měly vydělat. „Dáváme přednost ekonomické soběstačnosti,“ konstatoval radní. Na druhé straně připomněl třeba potřebnost budování centrálních příjmů, což se jeví jako nezbytné – byť to není hrazeno ze zdravotního pojištění.