Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Generální stop. Nová funkce umožní rychlejší zastavení vlaků

Sadská - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) doplní dispečerské terminály o funkci, která umožní dálkové zastavení vlaku i na tratích s digitálním radiovým systémem. Dosud se na těchto typech tratí v krizových situacích muselo volat strojvedoucímu a upozorňovat ho na nebezpečí. Nově bude moci vlak zastavit přímo výpravčí, čímž se ušetří cenné vteřiny, které často rozhodují o lidských životech. Novinku ve středu SŽDC představila na nádraží v Sadské na Nymbursku. Vlak při zkoušce zařízení sám zastavil po stisknutí příslušného políčka na dotykové obrazovce.

22.3.2017
SDÍLEJ:

Novináři se mohli 22. března v Sadské seznámit s detaily projektu na dálkové zastavení vlaku, který dokončila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ve spolupráci se společností TTC Marconi. Foto: ČTK

Funkce "generální stop" se v Česku zatím používala jen na tratích s analogovým systémem. V případě nenadálých překážek, jako je třeba spadlý strom v kolejišti, umožňovala výpravčímu nebo dispečerovi zastavit všechny vlaky v dosahu základnové radiostanice. Díky tomu se v minulosti podařilo zachránit mnoho lidských životů a zabránit obrovským materiálním škodám. Proto SŽDC hledala způsob, jak tuto funkci zapojit také do novějšího digitálního radiového systému GSM-R.

Čtěte také: Za smrt pacienta a falšování padly podmínky

"Základ systému GSM-R umí pouze nouzové hlasové volání, nic víc," řekl systémový specialista SŽDC Ondřej Borovský. Komunikační systém GSM-R je přenosovým základem pro evropský systém řízení železnic ETCS, který má předávat informace a pokyny strojvedoucímu a v případě potřeby převzít kontrolu nad vlakem. Jeho zavádění je ale v počátcích. Překlenout dobu do jeho úplného zavedení by měla právě speciální funkce "GSM-R stop". Podle výkonného ředitele zhotovitelské společnosti TTC Marconi Richarda Hartmanna bylo nutné ve velmi krátké době integrovat množství nesourodých technologií na trase od dispečerského terminálu až po brzdy vlaku.

Podle dřívějšího vyjádření SŽDC způsobují zaostávání ETCS za GSM-R technologické důvody. Zatímco GSM-R je autonomním systémem, který je nezávislý na okolních systémech a je možné jím vybavit i tratě se starším zabezpečovacím systémem, u ETCS tomu tak není. ETCS je třeba přímo navázat na provozovaná zabezpečovací zařízení. Některé starší typy zabezpečovačů je proto nejdříve nutné vyměnit za modernější.

Čtěte také: Vědci v šoku. Polovina druhů motýlů poletuje u Milovic

Autor: ČTK

22.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

V rámci svého podzimního turné se hudební skupina Harlej po dvou letech opět vrátila do pražské Lucerny.
53

OBRAZEM: Harlej po dvou letech vyprodal Lucernu

V době počasí babího léta řidiče zaskočily podzimní mlhy

Střední Čechy – Totální kolaps na příjezdu do metropole od Mladé Boleslavi, velké komplikace i na cestě od Nového Strašecí. To ve středeční ranní dopravní špičce zažívali řidiči mířící do Prahy od východu od západu. Na vině byly hromadné nehody na dálnicích spojené s citelným zdržením, v jejichž důsledku se jak na Praze-východ, tak na Praze-západ rychle ucpaly i další silnice, jež se motoristé snažili využívat jako objízdné trasy.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Boleslavsko - Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Boleslavsku.

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

Mladá Boleslav – Česká republika patří mezi více než šest desítek zemí světa, které se přihlásily k osvětovému programu Mléko do škol. V souvislosti s projektem platným pro tento rok, uspořádala v úterý soukromá střední škola Maja v rámci této akce svůj projektový den. Do programu se zapojili všichni studenti bez rozdílu.

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení