Do Prahy se sjela po roce freestyle motokrosová elita. Kromě Podmola, mistra světa z roku 2010, předváděl špičkové triky Petr Pilát, Martin Koreň, zkušený Američan Nate Adams a lídr letošního seriálu David Rinaldo z Francie.

Největší aplausu se dočkal Podmol, když ve finálové jízdě proti Pilátovi předvedl trik California roll, při kterém v nájezdu na rampu sedí takzvaně „na slečnu" a má obě nohy na jedné straně. Ve vzduchu se poté z této pozice přetočí.

Trik se řadí do třídy „body varial", ve kterých předvádí jezdci různé otočky nad motorkou. A doposud ho v pražské aréně nikdo neskočil. „Bylo to trochu strašidelné. Skáčeme v malé aréně, takže jsem se bál, že budu trochu krátký při dopadu. Naštěstí jsem dvakrát dobře dopadl. Ten trik není zas tak stresující, nejdůležitější je dopadnout do dopadu," řekl Libor Podmol.

I díky němu porazil ve finále exhibiční akce Petra Piláta. Velké ovace sklidil i Ital Jason Cesco, který opět předvedl salta na speciálně upraveném sněžném skútru. Stejně jako v předešlých letech se přímo v aréně představil i hlavní organizátor akce Marek Rejman. Opět létal jen s lehce upraveným osobním automobilem Mini Cooper. Tentokrát měl v plánu předvést patnáctimetrový skok. A po trochu drsnějším dopadu vše zvládl.

Zdroj: Youtube

„Byl to hodně velký stres, jako vždycky. To auto je sériové, nikdy se neví, co to udělá. Z dopadu si vůbec nic nepamatuji, bolí mě za krkem. Jsem rád, že jsme projeli rovně, skrz dveře. Že jsme nic nezničili. Vůbec jsme na to netrénovali," uvedl Rejman, jehož příprava je poctivá, vše totiž konzultuje s profesorem matematiky.

„On mi vždycky spočítá, co mu pošlu. Spočítá mi trajektorii letu a já to musím trefit. Teď to mělo být minimálně 53 km/hod na hraně odrazu. Ale moc jsem to neřešil, stejně ten tachometr hlásí nesmysly. Jel jsem na pocit, hlavně tam mít na tu krátkou vzdálenost co největší rychlost," pousmál se.

Celou gladiátorskou show, která oslavila patnáct let od svého vzniku, zakončil „vláček" všech účastníků. „Když jsme s pořádáním akce začínali, tak bych nevěřil, že tady za patnáct let budeme stát jako otcové od dětí a budeme sledovat další nové ridery. Je to splněný sen. Pořád to jde kupředu," podotkl Rejman.

Organizátoři věnovali letošní akci symbolicky padlým vojákům Armády České republiky. I proto byl jedním z členů poroty ministr obrany Martin Stropnický.

Nezapomeňte si prohlédnout fotogalerii, jejíž součástí jsou také adrenalinové snímky čtenářů Deníku, kteří se zapojili do souteže o volné vstupenky na FMX Gladiator Games, nejstarší evropskou freestylovou motokrosovou akci.