Festival vyvrcholil promítáním celovečerního filmu České televize Hadí tanec z cyklu Oběti s Ivanou Chýlkovou v hlavní roli. Záštitu nad akcí převzaly Městská část Praha 4 a Magistrát hl. m. Prahy.

Co festival nabídl?

Zajímavé přednášky. Národní centrum bezpečnějšího internetu přineslo praktické tipy, jak se vyhnout takzvané kyberšikaně a kyberstalkingu. Eva Hurychová z poradenské organizace proFem popsala, jak si nevybrat špatného partnera, Denisa Dědičová z institutu GrowJob poskytla návod na to, jak zatočit s prokrastinací a naučit se říct stop (domácímu) násilí. S přednáškou na téma

Obrany proti manipulativním technikám vystoupil i světoznámý Mark Dzirasa, oblíbený kouč vrcholových manažerů a autor knižních bestsellerů 21 Dní a Cesty Poznání.

Mrazivě reálné byly vystavené fotografie projektu Úcta bez talentu, strhující bylo vyprávění tvůrců projektu, šokující pak příběhy fotografovaných aktérek, které své příběhy zvěřejnily, aby ostatní varovaly, dodaly jim odvahu a ukázaly, jak z bludného kruhu domácího násilí vystoupit!

Svůj reálný příběh vylíčila i Klára Bártová, autorka připravovaného románu Rok Patrika aneb když se příběh z červené knihovny změní v děsivou noční můru!

Praktické workshopy

„Workshopy energizující nebo jemné hatha jógy Šárky Soudkové nebo semináře základů sebeobrany vedené profesionály z Krav Maga byly určeny všem bez rozdílu věku a fyzické kondice. Veškeré techniky a dovednosti byly zaměřeny na problémy, které mohou vzniknout při pohybu venku, na ulici, nebo v parku," vysvětlil Jakub Otípka ze spolupořádající organizace Krav Maga a dodal, že „cílem seminářů Krav Maga vždy je, abyste tyto techniky byli schopní využít v praxi, resp. v krizových situacích."

Společnost Avon se na celém světě věnuje nejen péči o krásu, ale i zlepšení postavení žen ve společnosti, jejich zdraví a životních podmínek. „V zemích, kde Avon působí, se zapojuje do různých charitativních projektů," uvedla Alena Pytlíčková, manažerka pro PR a advertising společnosti Avon a doplnila, že „v České republice Avon pomáhá od roku 1997 v prevenci proti rakovině prsu, od roku 2008 jsme své charitativní aktivity rozšířili o projekt Avon proti domácímu násilí."

Projekt otevírá společensky citlivé a mimořádně závažné téma domácího násilí páchaného na ženách. Pod heslem „Mluvme spolu o domácím násilí" byla spuštěna kampaň, která poukazovala na nutnost hovořit nahlas o věcech, které nás trápí, a najít pro ně vhodná řešení.

Za poměrně krátkou dobu se podařilo téměř zpětinásobit počet telefonátů na nonstop linku občanského sdružení Acorus, které poskytuje osobám ohroženým domácím násilím pomoc v překonávání nepříznivé sociální situace. Rovněž odborné poradny zaznamenaly 3,5 krát větší návštěvnost, než tomu bylo ve stejném období v roce 2007. Další fáze projektu, která odstartovala v lednu 2009, se zaměřuje na nefyzické formy domácího násilí.

Cesta ze složité životní situace

„Charitativní projekt Avon proti domácímu násilí vznikl proto, aby ukázal mnoha ženám cestu ze složité životní situace. Tímto způsobem chce společnost Avon nadále zlepšovat postavení žen ve společnosti a přispět ke zlepšení informovanosti o problematice domácího násilí páchaného na ženách," uvedla Petra Bobeková, PR specialistka projektu.

Naplnit cíle projektu pomáhá také česká ambasadorka projektu, topmodelka Daniela Peštová. Na celosvětovém poli potom za práva žen bojuje Reese Witherspoon.

Součástí charitativního projektu je samozřejmě i získávání finančních prostředků formou zakoupení charitativních předmětů se symbolem ležaté osmičky. Zakoupit je můžete jednoduše přes e-shop. Celý výtěžek z prodeje jde na konto Avon proti domácímu násilí, z něhož jsou podporovány vybrané projekty a neziskové organizace.

„Pravidelně podporujeme například azylový dům Acorus, poradenské a konzultační centrum proFem nebo sdružení Krav Maga Global," zmínila Alena Pytlíčková a zakončila: „Snažíme pomáhat nejen formou finanční, ale i materiální. Pomoc vidíme i v tom, že na palčivé problémy upozorňujeme a snažíme se o podporovat prevenci."