Podle už dříve stanovených pravidel v rámci avizovaného vyhlášení nouzového stavu to bude znamenat, že ve všech středočeských okresech, včetně dříve zeleného Kutnohorska a Rakovnicka, dojde od pondělí 5. října k uzavření středních škol, kromě nižších ročníků víceletých gymnázií.

Červenou barvu, značící nejvyšší riziko nákazy koronavirem na mapě okresů, má kromě Prahy, včetně Prahy-východ a Prahy-západ, nově také Uherskohradišťsko. Většina okresů je oranžová.

Covidový semafor - 2. října 2020Zdroj: MZČR

„Žlutá barva značí počínající komunitní přenos, ve středních Čechách se do této barvy nově zbarvily okresy Kutná Hora a Rakovník. Komunitní přenos znamená, že u něj nelze dopátrat přesný zdroj nákazy," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová s tím, že u více jak poloviny případů se to ale stále daří. Například na Kutnohorsku je aktuálně 182 nakažených.

„Čelíme masivně probíhající epidemii. Vidíme jasný komunitní charakter šíření, v Praze a středních Čechách je dominující,” uvedl v úvodu konference ministr Prymula. Ke zlepšení situace je podle něj nutné důsledné dodržování nastavených opatření.