Je jí osmadvacet a podniká. Vede si úspěšně. Podniká v oboru, který voní sladkostí už jen při pomyšlení. Klára Sezgin je spolumajitelkou firmy, která vyrábí a rozváží po Česku ovocné, čokoládové a dortové kytice, ovocné bonboniéry i muffiny. Než se k podnikání dostala, chvíli to trvalo.

Jako malá holka chtěla být zpěvačkou a tanečnicí. V rodném Jablonci nad Nisou chodila do sboru, kde tancovala i zpívala. Poté chtěla být diplomatkou, vystudovala brněnskou Masarykovu univerzitu se zaměřením na mezinárodní vztahy.

Když se setkala s realitou, to už bylo v rámci stáže na Zastupitelském úřadě České republiky v Aténách, bylo jí jasné, že tudy její cesta nevede. „Uvědomila jsem si, že státní správa je pro mne kostnaté prostředí, toužila jsme po něčem akčnějším," řekla Klára Sezgin.

Odjela na rok do tureckého Istanbulu na výměnný pobyt v rámci studentského projektu Erasmus. Ubytování našla u Ceydy. Právě tahle dáma měla bratra, který si Kláry brzy všimnul. Netrvalo dlouho a z Kláry a Sedata byl pár.

Procházky po Istanbulu

Při procházkách po Istanbulu s budoucí švagrovou přišla častokrát řeč na budoucnost. Ceyda pracovala v mezinárodní společnosti, kde bylo zvykem, že při různých oslavách přijížděl kurýr a dovezl oslavenci ovocné kytice. Oběma dámám se tahle služba tuze líbila.

Po návratu do Česka v roce 2010 zakotvila Klára s přítelem Sedatem v Praze. Klára pracovala u mezinárodní zasilatelské společnosti DHL. Po roce se vzali. „S manželem jsme se stále bavili o tom, že bychom chtěli mít společnou firmu. Jen jsme čekali na nápad," uvedla Klára Sezgin.

A nápad brzy přišel. Spolu se švagrovou oprášily myšlenku na ovocné kytice. Ceyda opustila Istanbul a přistěhovala se do Prahy. „Slovo dalo slovo, prozkoumaly jsme trh, a když jsme zjistily, že na českém trhu nic podobného neexistuje, vrhly jsme se spolu do podnikání," přiblížila Klára Sezgin.

„Zapojily jsme mého manžela a mého švagra, a tak v tom jedeme čtyři. Založili jsme rodinnou firmu na výrobu ovocných kytic a dalších ovocných produktů. Začátky byly krušné. V práci od rána do noci, víkendy žádné. To zná mnoho podnikatelů. Zaváděli jsme zcela novou službu, kterou nikdo neznal, nikdo neznal nás. Navíc ovocné kytice nelze vyrábět dopředu, je to rychloobrátkové zboží," zavzpomínala na začátky Klára Sezgin.

Tisíc objednávek za měsíc

Aktivita a úsilí v „oboru" ovoce přinesly ovoce. Po roce se začalo dařit, zakázek přibývalo. Po čtyřech letech podnikání evidují ve firmě Frutiko měsíční obrat přes jeden milion korun. To, při ceně jedné kytice zhruba tisíc korun, znamená více než tisíc objednávek za jediný měsíc.

Výrobnu a výdejnu s osmi zaměstnanci a dvaceti příležitostnými brigádníky mají v pražských Modřanech, další výdejní místo je v pražských Vinohradech. Výrobní pobočku má Frutiko i v Brně. O rozvoz se stará kurýrní služba i vlastní řidiči s chladícími vozy.

Největší poptávka je podle Kláry Sezgin po ovocných kyticích. Zajímavé je, že kytice objednávají muži i ženy zhruba ve stejném zastoupení. Při každém významném dni v kalendáři musí Klára Sezgin počítat s tím, že bude zajišťovat brigádníky.

„Denně máme kolem padesáti objednávek, ale ve významné dny, jako jsou Valentýn, Den matek, MDŽ, Vánoce, Velikonoce jich máme i desetkrát více. Proto se u nás často pracuje v noci. I když máme už určité zkušenosti, nikdy nelze odhadnout zájem a nával objednávek. Máme dostatek zaškolených brigádníků připravených nastoupit takřka okamžitě. To víte, většina lidí objednává vše na poslední chvíli, s tím musíme počítat. Navíc ovoce nelze skladovat dlouho," řekla.

Výhradně čerstvé ovoce

Kytice a další zboží vyrábějí výhradně z čerstvého ovoce, proto je jejich trvanlivost minimální. „Nejlepší je vše spotřebovat v den, kdy vám dárek doručíme. Ovoce chemicky neupravujeme, jen ho očistíme, nakrájíme, některé máčíme v čokoládě, zdobíme oříšky i kokosem. Poté vše naaranžujeme do květináče. Určitou perličkou je, že základem kytice není ovoce, ale zelenina - čerstvý salát," sdělila Klára Sezgin.

Na Valentýna frčí jahody s ananasovými srdíčky. V létě produkty se sezonním zbožím - hitem je vodní meloun. „I další ovoce je oblíbené - jahody, ananas, exotické melouny, pomeranče, jablka, banán, kiwi, hroznové víno. Mnohé ovoce kryje belgická čokoláda," vyjmenovala Klára Sezgin.

Budoucnost? „Pořád je, kam se posouvat. Nové tvary, přísady. Nemyslím tím zeleninové kytice či kytice se salámem, doutníky - to necháváme jiným, naší parketou je ovoce. Hlavně však chceme dodávat kvalitní zboží bez reklamací. To se nám daří. Poskytujeme stoprocentní garanci spokojenosti. Pokud není zákazník s něčím zcela spokojen, vrátíme mu peníze, nebo pošleme jinou kytici," podotkla Klára Sezgin, štíhlá dáma s balkánskými kořeny.

Její děda je Bulhar, do Česka se přistěhoval ve svých dvaceti letech a žije tu dodnes. Klára Sezgin přitom nemá příjmení po dědečkovi, ačkoliv může maďarsky znít. Příjmení má po tureckém manželovi.

„Jsem zcela pohlcená nápadem poslat dárek kurýrem. Mám spousty kamarádek, kterým, když je delší dobu nevidím, pošlu dárek kurýrem. A jejich ohlasy jsou krásné. Jen si to vezměte - někdo zazvoní, vy otevřete dveře a neznámý člověk vám předá balíček s kyticí - v našem případě ovocnou - a psaníčkem. Není to nádhera?" dodala dáma, která žije v obležení ovocných a čokoládových pugétů už čtyři roky. A tváří se u toho nadmíru spokojeně.

Klára Sezgin- vdaná, manžel je Turek, bydlí v Praze
- v rodinné firmě vyrábějí a distribuují ovocné i čokoládové květiny

Čtěte také: Řád srdce skončil, srdcaři žijí dál