„Celková epidemiologická situace je klidná a odpovídá sezoně,“ komentovala statistická data Lilian Rumlová, ředitelka protiepidemického odboru středočeské hygienické stanice.

Nejvyšší nemocnost byla podle jejích slov hlášena na Příbramsku, nejnižší na Kolínsku. Celkově v rámci kraje dosahovala 928 onemocnění na sto tisíc obyvatel. To je hluboko pod hranicí epidemie, za niž se považuje1600 až 1700 případů na sto tisíc obyvatel – v závislosti na posouzení specifik konkrétních regionů. Kdysi bývala hranice epidemie dvoutisícová – před šesti lety se ale metodika změnila kvůli zjištění, že mnozí nemocní se snaží docházet do zaměstnání, jak jen to je možné, a tudíž nejdou k lékaři – a jejich choroba se pak ani neobjeví ve statistikách, jež kvůli tomu neodrážejí realitu.

V tomto případě je řeč o sledování ARI – tedy akutních respiračních infekcí. Hygienici pracují také s parametrem ILI, který postihuje onemocnění s klinickým obrazem chřipky (zahrnovaná současně do celkové hodnoty ARI). Zde byl proti předchozímu kalendářnímu týdnu zaznamenán pokles o rovných 12 procent. Celková nemocnost ve Středočeském kraji dosahovala 7 případů na sto tisíc obyvatel; v přepočtu jde tedy o podíl 0,8 procenta na celkové nemocnosti ARI. I tomu lze rozumět jednoznačně: bát se chřipky zatím není třeba.

Vývoj akutních respiračních infekcí (ARI) ve Středočeském kraji ve 43. kalendářním týdnu:
- Nymbursko: + 24,2 %
- Mělnicko: + 20,4 %
- Praha-východ: + 14,8 %
- Mladoboleslavsko: + 9,2 %
- Praha-západ: + 4,5 %
- Příbramsko: - 2,0 %
- Rakovnicko: - 3,8 %
- Kladensko: - 9,8 %
- Kutnohorsko: - 10,8 %
- Benešovsko: - 12,5 %
- Berounsko: - 16,3 %
- Kolínsko: - 25,9 %

Zdroj: Krajská hygienická stanice Středočeského kraje