Po roce se tak Hostín u Vojkovic stal opět dějištěm Slavností chřestu. Jak to tam vypadalo?

Na první pohled zcela běžně. Na okraji vesnice, na poli, bylo postaveno několik stanů. V jedné části lavice a stoly, ve druhé improvizovaná kuchyň. V první části lidé hodovali, ve druhé, která je ale vlastně první, tým kuchařů pod vedením šéfkuchaře Pavla Sapíka vařil. Jasně - všude byl chřest.

Hned vedle Sapíkových svěřenců stál nafukovací hrad, který vzaly útokem děti, protože jim byl ten den chřest zcela ukradený. Ony na to přijdou, jak je to zdravá a chutná rostlinka.

Kousek dál ve zvláštních stometrových housenkách se ukrývá království. Království chřestu. Nebo by se dalo říci chřestové inkubátory. Vyvýšený val je pokryt fólií. Nejprve černou a navrch ještě bílou. To kvůli regulaci teploty. A uvnitř, v hlíně, se pomalu na svět probouzejí chřestové výhonky.

Občas fólii někdo odkryje a parta sehraných chlapců a chlapů zvláštním nástrojem zaryje do země, pak s tím dlouhým vydlabovákem, na jehož konci je vidlička, umně dloubne a už v ruce drží poklad - chřest. A kolemstojící návštěvníci jen zírají. Jak jednoduché. Tady ale stroj nepomůže, za vším stojí lidská práce.

V ten chřestový den v Hostíně právě tuhle ukázkovou vydlabávací činnost zajišťovala parta kluků ze Středního odborného učiliště v Horkách nad Jizerou. František Chumlen, Jiří Svoboda, Zdeněk Malý a Milan Alakša. Studenti druhého ročníku oboru zemědělec - farmář měli chřestové vydloubávání jako svoji premiéru. Tvářili se a pracovali jako skuteční chřestoví sklízeči profíci. Těch v Hostíně v plné sezoně pracují desítky.

Kuchaři pod vedením šéfkuchaře restaurace Terasa u Zlaté studně na pražské Malé Straně Pavla Sapíka měli plné ruce práce, protože fronta zájemců o ochutnávku jako by nekončila. Nekonečný had zájemců o ochutnání chřestových dobrot nebral konce. Chřest s kuřecím, chřest s lososem, chřest jako zeleninový salát s pomerančem, chřestová polévka. Jedna lahůdka za druhou.

Téměř ani na vteřinu se nezastavila v kuchařském stanu třeba Vendula Lenochová, studentka ze střední školy v Neratovicích, která ten den servírovala nekonečné množství porcí chřestového salátu. Spolu s Matějem Tluchořem z Brandýsa tvořili sehranou dvojici.

Vojkovický chřest je známý nejen v České republice, ale i v zahraničí. Za jeho vůní přijela i rodina Mokošínova. Tatínek Jiří s dcerou Medou si užívali chřestu s lososem, maminka Renata však malého Tobiáše ke konzumaci chřestové lahůdky příliš přinutit ale nedokázala. „Přijeli jsme z Prahy, chtěli jsme si koupit chřest, ale neprodávají ho, je ho málo,“ trochu zklamaně pravila maminka Renata. I tak ale prožili Mokošínovi v království chřestu příjemný den. „Chřest máme rádi, nedáme na něj dopustit,“ utrousila maminka.

Kromě dlouhého frontového hadu na degustační menu u stanů na poli byl velký zájem i o ukázku třídění a balení chřestu v nedalekém areálu firmy Šandera, která chřestu „vládne.“ Spolumajiteli firmy jsou Petr Šandera a Marek Ždánský, kteří chřestovou činnost získali od holandských předchůdců. „Sezóna chřestu začíná v polovině dubna, končí tradičně 24. černa na svátek Jana Křtitele,“ upřesnil Petr Šandera.

Český chřest z mělnického regionu patří díky kvalitní písčité půdě k jedněm z nejlepších v Evropě. Pavel Sapík, prezident Československého svazu kuchařů v Praze, přiznal, že je velice rád, že se našli čeští podnikatelé, kteří od holandských majitelů koupili firmu na produkci tradičního českého chřestu.

„Vždyť tahle zelenina u nás měla bohatou tradici, která byla ale přerušena. Nyní se její tradice obnovuje a je třeba si přiznat, že to není nijak luxusní zelenina, ale naopak taková, kterou si může dovolit každý. A třeba říci, že je výborná. A jsem rád, že náš kuchařský svaz je spoluorganizátorem slavností,“ dodal Pavel Sapík.  

Chřest…

…je zelenina blízká cibuli a česneku, původem z Orientu. Do Evropy se dostal přes Španělsko. Ve Francii se brzy stal zeleninou králů, v dalších zemích zeleninou bohatých.  Vysoký obsah vitamínů, minerálů a jejich kombinace, dělají z chřestu něco jako přírodní elixír mládí.

Léčebné účinky chřestu

- ledviny, močový měchýř, močové   cesty, prostata

- afrodiziakum

- harmonizuje ženské hormony a snižuje hladinu cholesterolu

- upravuje hladinu krevního cukru, trávení a vyměšování

- má protirakovinné a protizánětlivéúčinky

- zpomaluje, až zastavuje degenerativní procesy: artróza, roztroušená skleróza, Alzheimerova
  nemoc

- odstraňuje chronickou únavu

- blahodárně působí na zdravý spánek a psychickou i mentální kondici

- čistí pleť, zpevňuje nehty, napomáhá růstu vlasů a je ideální složkou redukčních diet

Chřest obsahuje:

vitamíny C, E, množství beta-karotenu (provitaminu A), vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6), biotinu a kyseliny listové, vápník, hořčík, draslík, zinek, fosfor, železo a jód. Je zdrojem vlákniny, má vysoký obsah proteinů a vysoký obsah vody, nízký obsah kalorií (jen 22 kcal = 94 kJ ve100 g), nízký obsah tuků a cukrů, proto je skvělou součástí redukčních diet. Obsahuje antioxidanty a aminokyselinu glutation s protirakovinným účinkem.

Zkuste to i vy, nic na tom není…

Bílý chřest s pražskou šunkou a holandskou omáčkou (4 porce)

Potřebujeme: 16 výhonků bílého chřestu, 12 plátků pražské šunky, 16 nových brambor menší velikosti, 2 stroužky česneku, 4 snítky tymiánu, 5 žloutků,120 gmásla, šťáva z půlky citronu, pepř, sůl, cukr.

Postup: brambory vložíme do studené osolené vody s celými stroužky česneku a snítkami tymiánu. Přivedeme k varu a vaříme do polotvrda. Potom necháme chladnout ve vodě, dokud „nedojdou“. Průběžně zkoušíme vidličkou, zda už jsou akorát.

Z výhonků chřestu odstraníme dřevnaté části. S trochou másla a cukru dáme chřest na minutu spařit do osolené vody udržované těsně pod bodem varu. Poté chřest vyjmeme a krátce ochladíme ve studené vodě s ledem.

Do misky vložíme žloutky, přidáme trochu vody, sůl a vymačkanou šťávu z citronu. Šleháme v horké lázni do husté, jemné konzistence asi dvě až tři minuty, potom pomalu přidáváme přepuštěné máslo a postupně zašleháváme.

Na pánvi rozehřejeme trochu másla a na něm lehce prohřejeme plátky pražské šunky. Na talíře navrstvíme připravený chřest a pražskou šunku, přelijeme holandskou omáčkou a servírujeme s vařenými novými bramborami.

Rada na závěr: Chřest je třeba vařit minutu, nejvýš dvě, aby zůstal křupavý. 

Treska se zeleným chřestem
 (4 porce)

Potřebujeme: 4 filety tresky (porce asi80 g), 8 výhonků zeleného chřestu, 8 vajec, 2 stroužky česneku, 4 snítky tymiánu, 8 krajíčků chleba, 1 dcl bílého vína olej, máslo, sůl.

Postup: Tresku osolíme a lehce opepříme nahrubo mletým černým pepřem, krátce opečeme z obou stran na pánvi s trochou olivového oleje a čerstvého másla, pak přidáme snítku tymiánu a celé stroužky česneku. Zastříkneme bílým vínem a 2 až 3 minuty necháme dopéct v troubě rozehřáté na 180 stupňů.

Chřest očistíme od zdřevnatělých částí a dáme na minutu spařit do vody, kterou držíme těsně pod stupněm varu. Poté vyjmeme a krátce zchladíme ve studené vodě s ledem.

Na másle umícháme doměkka vajíčka. Přidáme chřest nakrájený na plátky a vajíčka lehce dosolíme.

Silnější plátek bílého chleba pokapeme olivovým olejem a do zlatova z obou stran opečeme. Na chleba navrstvíme míchaná vajíčka s chřestem, navrch přidáme tresku. Lehce zakápneme olivovým olejem.

Zdroj: www.e-sandera.cz