Informaci o požáru v areálu školního statku, který si vyžádal vyhlášení III. ze čtyř stupňů poplachu, dostali hasiči krátce po 20. hodině. S tím, že hořet začalo okamžitě, jakmile sjel blesk – a svědek neví, zda uvnitř nejsou nějaká zvířata. Už cestou k ohni rozhodl velitel čety o vyhlášení II. stupně poplachu s povoláním většího počtu jednotek; šlehající vysoké plameny totiž bylo vidět už z velké dálky. „Po příjezdu se potvrdilo, že objekt o půdorysu 20 x 80 metrů, ve kterém je uskladněné seno, je ohněm zcela pohlcen,“ konstatovala Fliegerová.

Vedle vlastního hašení se bylo třeba zaměřit i na ochranu okolních objektů s ustájenými zvířaty – a poplachový stupeň se zvýšil na III.; s povoláním dalších posil. „Na přibližně kilometr vzdáleném Labi bylo zřízeno čerpací stanoviště, aby byla zajištěna plynulá dodávka vody k hašení,“ uvedla mluvčí. Připomněla, že vysláno bylo dokonce velkokapacitní čerpadlo Somati o výkonu 4000 litrů za minutu s hasicím monitorem Ambasador, ale ještě cestou byla tato technika odvolána. Naopak si velitel zásahu vyžádal mohutné rypadlo CAT 336F až z jihlavské základny hasičského záchranného útvaru. „Bylo jisté, že budova se zřítí a následně bude potřeba její rozebrání kvůli dohašení skrytých ohnisek,“ vysvětlila Fliegerová. Dodala, že jako zázemí pro zasahující hasiče byl vyslán týlový kontejner z Mladé Boleslavi; spolu s osvětlovacími balony.

Po tříhodinové úsilí, necelou hodinu před půlnocí, se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu; dohašování spojené s rozebíráním zbytků stodoly však pokračovalo po celou noc. „Hodinu po půlnoci bylo na místě ještě skoro sto hasičů z dvaceti jednotek. Ve dvě hodiny pak dorazila technika z jihlavské roty záchranného útvaru,“ shrnula mluvčí další vývoj. Ocenila také, že přijela vedoucí střediska, která pro všechny zajistila pití a stravu.

Řádění bouřek, spojené i s přívaly vody, a zejména se silným větrem hasiče pořádně zaměstnalo i v dalších částech kraje. Bylo třeba především odklízet desítky spadlých stromů a ulomených větví. Už v době, kdy se masivně zvedly jednotky vyjíždějící k ohni v Lázních Toušeni, středočeští hasiči na twitteru uvedli, že od začátku výstrahy vydané meteorology (tedy od 18. hodiny) evidují 57 událostí, z nichž 48 souvisí s počasím. „Nejvíce zasaženou oblastí je Příbramsko a Benešovsko,“ konstatovali hasiči na sociální síti ve 20 hodin – a během dalších dvou hodin přibyly další dvě desítky zásahů. Odstraňování stromů pak pokračovalo až do rána, byť již v pozvolnějším tempu. Po celou noc také pracovali na odstraňování poruch energetici. Podle údajů společnosti ČEZ zůstalo ve středních Čechách bez dodávky elektřiny deset tisíc odběratelů.

To, jak vydatně pršelo na pomezí Prahy-východ a Prahy-západ. zejména v oblasti Průhonic, Kocandy a Jesenice, se projevilo dokonce až v hlavním městě. Tam se hladina potoka Botič, který přitéká z této oblasti, večer krátkodobě vzedmula až na druhý povodňový stupeň.

Hasiči zasahující v Lázních Toušeni
- Profesionální jednotky: Český Brod, Kladno, Mělník, Mladá Boleslav, Říčany, Stará Boleslav a Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR Jihlava.
- Dobrovolné jednotky: Brandýs nad Labem, Brázdim, Čelákovice, Dřevčice, Jirny, Káraný, Kostelec nad Labem, Neratovice, Nové Jirny, Přerov nad Labem, Stará Boleslav, Stará Lysá, Šestajovice, Vyšehořovice, Zápy a Záryby.
Zdroj: HZS Středočeského kraje