„V několika případech zasahovali i u dopravních nehod, které se ale obešly bez vážnějších zranění, nebo pomáhali vyprostit vozidla z příkopů,“ doplnil k nedělním výjezdům souvisejícím s vlivy počasí Petr Svoboda z centrály středočeských hasičů. „Avizovaná výstraha, kterou meteorologové na neděli vydali pro Středočeský kraj, se vyplnila na sto procent,“ poznamenal.

V pondělí, když nápor trochu polevil, se za skutečně hektickou první únorovou nedělí mohl ohlédnout z pohledu čísel. Ta ukazují, že frmol začal už během noci. Od půlnoci do sedmé ranní šlo o 24 událostí, přičemž 16 z nich se týkalo odstraňování stromů. V převážné většině těch, které se staly překážkami na silnicích.

Během dopoledne počet telefonátů na tísňové linky výrazně vzrostl: operátoři, jejichž směnu bylo třeba posílit, přijali mezi sedmou ranní a polednem 153 výzev k zásahům. Jednoznačně nejvíc jich přicházelo z Benešovska, dále pak z Berounska a Příbramska; nejklidněji naopak bylo na Nymbursku a Mělnicku.

Sníh v ulicích Kladna - pondělí 4. 2.
Kalamita v Kladně byla zažehnána, přesto se jedna střecha zbortila

Odpoledne pak nepřišla úleva, ale další porce událostí. „Od dvanácti do dvaceti hodin hasiči napříč celým krajem zasahovali u 175 událostí,“ konstatoval Svoboda. Zklidnění se dostavilo až po osmé večer. Alespoň tedy relativní; v porovnání s předchozím frmolem. Do půlnoci už přibylo „jen“ dalších 58 událostí.

Celkový nedělní součet se ve středních Čechách vyšplhal na 397 událostí – počítaje v to i dvě cesty na pomoc pražským kolegům. „V některých případech šlo o vícenásobné zásahy,“ poznamenal Svoboda. Nebyly totiž výjimkou přejezdy od jednoho stromu k druhému. Hasiči oceňují, že při obrovském množství zásahů nikdo z nich nepřišel k úrazu.

Obzvlášť vzpomínat na den bílé kalamity budou ti z nich, kteří ve Vlašimi vyrazili na tenisové kurty. Zatímco odstraňování stromů i pomoc na místech dopravních nehod jsou pro ně vlastně prakticky denním chlebem, nafukovací halu, již tíha napadaného mokrého sněhu srazila k zemi, ještě neviděli. Naštěstí se nikomu nic nestalo; uvnitř v té době nikdo nebyl. A náprava škod vlastně nebyla složitá: po odklizení sněhu se halu podařilo opět nafouknout.

Nedělní zásahy středočeských hasičů podle regionů

Benešovsko 128
Příbramsko 97
Berounsko 65
Praha-západ 48
Rakovnicko 36
Praha-východ 32
Kladensko 24
Kutnohorsko 17
Kolínsko 13
Mladoboleslavsko 13
Mělnicko 10
Nymbursko 7

Zdroj: HZS Středočeského kraje

Vzor lícové strany průkazu tazatele Českého statistického úřadu.
Statistici se ptají, jak si lidé žijí. Nad poměry, nebo bídně?