Aniž by to řidič vůbec tušil, způsobil nemalou škodu sobě i ostatním. Na silnici vznikla po jeho projetí městem zhruba dva metry široká žlutá lepkavá čára, která se táhla od ploché dráhy až ke kruhovému objezdu U Brodu, což je odhadem bezmála kilometr. Někteří řidiči, kteří místem projížděli už okolo 9:30 hodin, se k vozovce doslova přilepili. „Mám auto z půjčovny, vjela jsem do barvy a zamazala si všechna kola. Jsem zvědavá, jak to dostanu dolů,“ potvrzuje jedna z řidiček.

Jízda za nákladním automobilem, ze kterého unikala barva. | Video: Deník/Kateřina Nič Husárová

Se svým svědectvím přišel i další řidič, který si nepřál být jmenován, jeho totožnost ale redakce zná. Muž jel za náklaďákem z Pražského předměstí jako první. "Prokazatelně se jednalo o nákladní auto ze Stachemy, což je slánský výrobce barev. Žlutou barvou, která mu vytékala z korby, postříkal moje auto i další vozy. Jeli jsme proto za ním přes celé město a následovali ho až k obchvatu Slaného na výpadovku na Velvary. Po nějaké době se nám ho podařilo zastavit a sdělit mu, co způsobil. Řidič si byl problému vědom, přesto na to nedbal, zavřel dveře a odjel. Vše jsem proto nahlásil strážníkům a policii," potvrdil řidič ze Slaného.

Sdělení řidiče následně potvrdila i policejní mluvčí Michaela Richterová. „Policisté jeli do firmy s barvami. Zde zjistili i konkrétní vozidlo, které barvu s kbelíky odváželo. Jednalo se o 70 šestnáctikilových kbelíků žluté malířské barvy. Policisté vozidlo i s řidičem následně hledali a našli ho na 35. kilometru dálnice D11 u Nové Vsi. Třiatřicetiletý řidič tam podle svých slov zastavil sám s tím, že si všiml, že za sebou zanechává barevnou stopu. Podle našich informací, které firma sdělila, by se mělo jednat o barvu omyvatelnou vodou a vyčištění by měla zajistit firma. Celkem nám byla nahlášena tři poškozená vozidla,“ doplnila policejní mluvčí. Událostí se bude policie zabývat i v dalších dnech.

V klouzavé žluté hmotě uvízla ve Slaném i další auta. Většinou si však obarvila jen pneumatiky. K prvotnímu úklidu byli přivoláni hasiči, pracovníci životního prostředí i správce středočeské komunikace, společnost SÚS.

„Tam, kde je barva mokrá, jsme místo zasypali sorbentem. Co půjde, postupně zameteme a odklidíme. Místy už nátěr zaschnul. Zbytek bude muset řešit správce komunikace,“ potvrdil mluvčí středočeských hasičů Tomáš Bakalář.