Vánoční atmosféru si ve středních Čechách lze vychutnat všemi smysly, slibuje Lucie Vurbsová z krajské turistické centrály. Zve například na zámek Loučeň, kde sice s prohlídkami Příběh vánočního stromečku začali už uprostřed minulého týdne, ale na sobotu 26. listopadu se chystá něco speciálního: křest největšího adventního věnce v republice. Stane se tak dvě hodiny po poledni, kdy Bílá paní loučeňská čili Terezie Berková z Dubé a na Loučeni zahájí ten pravý vánoční čas společně s anděly. Na 17. hodinu se pak chystá světelně hudební show.

„Od 27. listopadu budou adventní trhy v Kutné Hoře na nádvoří Vlašského dvora – a netradiční Vánoce zažijete také v muzeu Sedlčany, které zahajuje advent oblíbenými dny řemesel,“ připomněla Vurbsová. Dalším tipem je pro druhou a třetí adventní neděli návštěva hradu Křivoklát. Ten návštěvníky pozve na tradiční trhy pod názvem Královský advent. Celkem po čtyři dny během víkendů na počátku prosince (3.–4. a 11.–12. 12.) si návštěvníci mohou užít scénky šermířů i divadelníků, vystoupení hudební, taneční, divadelní i žonglérská. „Zámek Konopiště vyzdobí na neděli 11. prosince interiér vánočními dekoracemi stejně jako za časů arcivévody Františka Ferdinanda d´Este,“ upozornila dále Vurbsová.

Koalice vládnoucí Středočeskému kraji.
Rozpočet kraje částku na dotace v době zdražování nezvýší. Chystá se pokles

Ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu Jakub Kulhánek zdůrazňuje, že střední Čechy přinášejí nespočet akcí, na kterých na návštěvníky dýchne kouzlo Vánoc. „Víkend strávený ve středních Čechách se může stát jedním z předčasných vánočních dárků pro celou rodinu,“ nabízí svůj tip. S tím, že „utéct“ předvánočnímu shonu lze například na zámku Mcely, kde pobyt zpestří ochutnávka tradičního cukroví, hudba, která zazní na nedělní snídani – a v případě příznivé sněhové nadílky je možné poznávat okolí ze saní tažených koňmi.

Adventní čas si lze zpestřit návštěvou výstavy betlémů. V té souvislosti Vurbsová radí naplánovat si v prosinci návštěvu zámku v Hořovicích, Mělníka, Karlštejna, muzea bohutínského dolu Řimbaba nebo v Příbrami Galerie Františka Drtikola. Poznávat, jak slavili Vánoce předkové, umožní například návštěvy hornického domku v Příbrami, skanzenů ve Vysokém Chlumci, Přerově nad Labem, Kouřimi nebo na Hamousově statku ve Zbečně.

Vánoční skladby a koledy budou leckde znít už v předvánočním období, jakkoli by se třeba prababičkám jejich uplatnění ještě před příchodem svátků mohlo zdát nepatřičné; kdysi platívala jiná pravidla. Zámek Liteň zve už v neděli 27. listopadu na adventní koncerty, které se uskuteční od 16 a 18 hodin. V sále Čechovny se představí členové skupiny lesních rohů České filharmonie, smyčcové uskupení Pavel Bořkovec Quartet a jejich hosté – a nebudou chybět ani vybraní absolventi jarních Liteňských hornových dnů. Vstupenky na oba koncerty už jsou ale vyprodány. I tak může být zajímavé přijet i bez lístku: od 11 do 18 hodin se uskuteční adventní trhy v zámeckém parku.

Z výstavy 'Hardtmuth: od uhlu k tužkařskému impériu' v Národním technickém muzeu v Praze.
Advent v technickém muzeu nabídne grafit, krystalku i natáčení před kamerou

V prosinci Vurbsová upozorňuje na Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby, jež zazní 11. 12. v Císařském paláci hradu Karlštejn nebo o týden později na zámku Dobříš. „Těšit se na slavnou skladbu mohou také návštěvníci Starého Rožmitálu. Rybova Česká mše vánoční zazní v kostele Povýšení sv. Kříže jako doprovod štědrovečerní mše. Je prováděna na autentickém kůru kostela, na původních varhanách, na které autor skladby hrával v letech 1788–1815,“ připomněla. Trochu jinak laděný hudební zážitek nabídnou předvánoční vystoupení oblíbené poberounské kapely Třehusk. „V sobotu 17. prosince zahraje na berounském náměstí na adventních trzích a ve čtvrtek 22. prosince v Tochovicích na návsi. Nezapomenutelné bude Štědrovečerní vytrubování v Zadní Třebani,“ nabízí Vurbsová.