Extravagantní Alenka v říši divů, jíž se roku 2010 s vervou ujal Tim Burton, sklidila rozporuplné reakce. Zejména u příznivců klasiky z pera Lewise Carrolla. Přesto vydělala celosvětově přes miliardu dolarů a ukázala, že trend hraných remaků animovaných disneyovek je pro Walt Disney Company výhodná obchodní cesta. Většina z těchto hraných filmů nedosahuje půvabu a vkusu originálů (je vůbec otázkou, jestli se mají znovu a moderně adaptovat), nicméně diváky baví. Zejména ty nejmenší, kteří staré disneyovky až na výjimky neznají.

Alenka v říši divů:

| Video: Youtube

Výstřední Johnny Depp

Johnny Depp to se svým výstředním Kloboučníkem v prvním i druhém filmu slušně rozbalil, podobně jako si Helena Bonham Carterová užila Srdcovou královnu. Jinak je ale většina postav z minulých dekád v disneyovských hraných přepisech (kromě Cruelly) víceméně umírněná. Herečky si užívají nákladné kostýmy a pohádkovou nostalgii, herci chrabré mužné charaktery.

Mezi nejúspěšnější Disneyho filmy patří Mary Poppins z roku 1964:

Alenka také přinesla Timu Burtonovi další nabídku od Disneyho – natočit dojemný příběh Dumba, cirkusového slona s ušima, která dovolují i létat. Vznikl v roce 2019 a přestože po výtvarné stránce Burton nezklamal, tentokrát scénář budil rozpaky. Navzdory skvělému obsazení (Colin Farrell, Danny DeVito, Eva Greenová a Michael Keaton) film propadl.

Křehká Popelka

Z průměrných adaptací vybočila roku 2015 Popelka, jíž se chopil herec a režisér Kenneth Branagh. Přestože si společnost Disney nechává absolutní kontrolu nad remaky a málokdy svolí k příliš osobité režijní vizi, prokličkoval britský filmař úskalími vcelku slušně.

Jeho hrdinka je vkusnou poctou disneyovskému světu, více tradiční, ale přesto svěží. Lily Jamesová v titulní roli působí přesvědčivě a něžně, filmu ale nejvíce dominuje výkon Cate Blanchettové v roli macechy. Není jen prvoplánově zlou figurou, nýbrž ženou, kterou vehnaly do dané pozice osudové okolnosti.

Filmová popelka pod taktovkou Kennetha Branagha:

| Video: Youtube

Velkou pozornost si vysloužila i Kráska a zvíře o dva roky později. Bill Condon vsadil na velkolepou výpravu, pečlivě budovanou atmosféru a dobrý casting a to se mu vyplatilo. Filmová Hermiona, herečka Emma Watsonová umí být velmi půvabná, taneční choreografie jsou nápadité a hudba Alana Menkena pohádkově tajemná.

Vítězný Lví král

Měřeno diváckým úspěchem i obchodními čísly měl zatím v nových adaptacích nejšťastnější ruku i režijní vizi John Favreau se Lvím králem. I když to není typický hraný film, nýbrž autentická živá animace pracující s reálnou přírodou. Přesto má (stejně jako předchozí režisérův film Kniha džunglí) velké kouzlo i emoce a původnímu animovanému snímku Walta Disneyho se přiblížila asi nejvíce.

close info Zdroj: Deník zoom_in Právem si film drží v žebříčku úspěšných remaků tohoto studia první místo s více než miliardou a půl dolarů světového výdělku. Na druhém místě je zmíněná Kráska a zvíře, třetí je Aladin (2019) – předvídatelný, nicméně vtipný a osvěžující přepis v režii Guy Ritchieho s Willem Smithem v titulní roli.

Zklamáním byl naopak Pinocchio, dojemná pohádka o dřevěné loutce, která ožije a touží stát se opravdovým klukem. Roli řezbáře Geppetta ztvárnil oscarový Tom Hanks, ani ten ale neuchránil film Roberta Zemeckise od diváckého propadu.

Kouřil dvě až tři desítky cigaret denně a pracoval dlouho do noci. I to přispělo k tomu, že Walt Disney zemřel v pouhých 65 letech:

Totéž si odpykal Rob Marshall za svou Malou mořskou vílu, která doplula do kin letos. Tmavá tvář Ariel ztvárněná Halle Baileyovou vadila přitom asi nejméně. Na zmateném filmu je nejhorší, že neví, jaké publikum chce oslovit a místy připomíná spíš travesty show než pohádku.

Tance kolem Sněhurky

A jak se zdá, nejsou z toho staré animáky ani zdaleka venku. Walt Disney se kdysi trápil tím, že je literární Sněhurka malá holka a ve slavné animované verzi jí přidal deset let. Co je to ovšem proti inovaci, kterou nachystali u Disneyho teď. Už půl roku je veřejným tajemstvím, že hrdinka bude zapřisáhlá feministka, vystačí si bez prince a navrch i tradičních trpaslíků, místo nich uvidíme na plátně jakási stvoření různých pohlaví a ras. Titulní hrdinku hraje Rachel Zeglerová, herečka s latinskoamerickými kořeny, jejíž půvab okouzlil už Stevena Spielberga, v jehož West Side Story loni hrála.

První fotografie z filmové Sněhurky s Rachel Zeglerovou a Gal Gadot vyvolaly rozporuplné reakce:

| Video: Youtube

Za bizarní proměnu trpaslíků může do jisté míry herec Peter Dinklage, který producentům a režiséru Marku Webbovi vytkl zpátečnický přístup. „Obsadili Sněhurku latinskoamerickou herečkou, pořád je to ale archaický příběh se sedmi trpaslíky, proboha proč? Měli by se víc odvázat,“ prohlásila hvězda Hry o trůny v podcastu WTF komika Marka Marona.