Milovníci dechové hudby se mají na co těšit. Zítra totiž začíná čtvrtý ročník tradičního festivalu Vtelenská dechparáda.

Letošní festival dechových kapel, Vtelenská dechparáda, nabídne návštěvníkům hned dvě novinky.

Poprvé bude přehlídka v areálu zámku Stránov mezinárodní. Představí se tu kapela ze Švýcarska. A druhou novinkou je to, že festival bude nejen přehlídkou pro posluchače dechové hudby, ale i nominační přehlídkou pro Mistrovství Evropy malých dechových orchestrů, které se uskuteční příští rok v Praze.

Čtvrtý ročník Vtelenské dechparády vypukne už zítra, tedy v neděli 25. května. Milovníci dechové hudby a lidové písničky se sejdou v Jizerním Vtelně v areálu zámku Stránov.

Začátek celého festivalového odpoledne je naplánován na 14. hodinu, konec na 18. hodinu. Festivalovým odpolednem budou diváky provázet rodáci z Mladé Boleslavi, Martin a Václav Hlaváčkovi. Martin je dnes redaktorem Českého rozhlasu v Českých Budějovicích a Václav kapelníkem Krajanky. Na festivalu vystoupí Turnovanka, dětský pěvecký sbor Jiřičky, Bojané, Tösstaler Blaskapelle ze Švýcarska a Krajanka.

Brigita a Václav Hlaváčkovi jsou organizátory zítřejšího 4. ročníku přehlídky dechových hudeb v Jizerním Vtelně.

Proč zrovna přehlídka dechovek v Jizerním Vtelně?
V. H.: To je vlastně úplně jednoduché. Já sám jsem se narodil v Mladé Boleslavi. V Jizerním Vtelně se narodila moje maminka a v sousedním Krnsku otec. Dnes máme po babičce v Jizerním Vtelně chalupu, a tak jsme vlastně tak trochu domácí. Maminka hrávala v Jizerním Vtelně divadlo s ochotníky, děda promítal v Krnsku kino a vůbec dříve bylo kulturního vyžití a různých akcí v místě daleko více. Naše snaha je jednoznačná. Opět vrátit do Jizerního Vtelna kulturní dění, aby se lidé sešli, popovídali si, či si jen zazpívali. Určité zkušenosti již máme. Pořádáme v Praze na Křižíkově fontáně mezinárodní festival české a moravské dechovky s názvem Hraj, kapelo, hraj. 28. a 29. června to bude již 12. ročník. Zajímavostí je pro návštěvníky určitě i to, že během festivalových koncertů, které začínají vždy ve 13 hodin, proběhne i produkce Křižíkovy fontány s originální hudbou. Ale zpět ke Vtelenské dechparádě.

Jaký bude program celé akce?
B. H. Nad letošním ročníkem Dechparády převzali záštitu poslanec Jan Hamáček, senátor Jaromír Jermář a krajský zastupitel Robin Povšík. Začátek nedělního odpoledne je naplánovaný na 14. hodinu, kdy se jako první z pozvaných kapel představí Turnovanka. Ta už na festivalu hrála v loňském roce, ale její vystoupení propršelo, a tak jsme ji pozvali ještě jednou. Po nich zazpívá dětský pěvecký sbor Jiřičky, pak zahrají hosté z Moravy, skvělá kapela Bojané, další hosté, tentokrát ze Švýcarska Tösstaler Blaskapelle, a na závěr Krajanka. Musím také velice poděkovat všem kamarádům v Jizerním Vtelně, kteří se starají nejen o technické zázemí celé akce, ale i o plno dalších drobných věcí, bez kterých se pořádání takovéto akce neobejde.
Mluvili jste o tom, že bude hrát i Krajanka. Jste kapelníkem této pražské dechovky a mužem, který vdechl přehlídce život, navíc s kapelou zpíváte.

Připravila Krajanka něco nového pro tuto přehlídku?

V. H. Pro návštěvníky festivalu jsme připravili písničky, které v podání Krajanky velice dobře znají, a samozřejmě, že i něco nového. To děláme vždy na přehlídkách. Na posluchačích pak je, aby skladbu ocenili větším či menším potleskem. Pokud se líbí, tak v našem repertoáru zůstane, pokud ne, vyměníme ji za nějakou novou.

B. H. Musíme také podotknout, že Krajanka je jedním z pořadatelů 10. mistrovství Evropy malých dechových orchestrů, které se bude konat v roce 2009 v Praze. Letošní dechparáda je tak nominačním ročníkem pro české orchestry a při dechparádě v Jizerním Vtelně se vlastně rozjíždí v České republice reklamní kampaň pro celé mistrovství. V Evropě už začala 1. května.

Jaká je podle vás dnes dechová hudba v Čechách a jaká je role dechové muziky v přívalu tolika hudebních žánrů?
V. H.: Řekl bych, že v minulých letech zaznamenala nebývalou popularitu v zahraničí, ale i u našich posluchačů získává také stále větší oblibu. Snahou naší agentury také je navázat a oživit tradici festivalů české a moravské lidové hudby. A co se týče role dechové muziky? Je pravda, že média se jí moc nevěnují. Mohlo by se zdát, že naše lidové písně jsou potlačované, ale ve skutečnosti tomu tak není. Sice v televizi dechovku moc neuslyšíte, ale u nás se pořádají desítky festivalů a přehlídek, na které jezdí tisíce milovníků dechovky. A jsou ochotni za svou kapelou jet i přes celou republiku. Sami vydáváme jediný časopis o dechové hudbě u nás s názvem Naše muzika. Je pouze na předplatné a nás těší, že je o něj veliký zájem. A když se podíváte na pop music či country, tam se, i přes záplavu amerických hitů, k lidové muzice také vracejí. Samozřejmě že záleží na tom, jaké je aranžmá, kdo písničku zahraje a zazpívá, ale když se to povede, většinou pak s kapelou zpívá celý sál. A já věřím, že zítra bude zpívat společně celý park zámku Stránov.