Dva divadelní soubory, dvě přehlídky, dva úspěchy. V pátek se na prknech Tylova divadla v Rakovníku představil s inscenací Mezi nebem a zemí bakovský DS Tyl, v tentýž den uvedlo mladoboleslavské Divadýlko na dlani svou tragikomedii Dlouhý Štědrý večer v kulturním domě Sokolovna v moravském Slavičíně. Úspěch sklidila obě představení.

„Hrálo se nám dost dobře. Přišlo dost diváků z ulice a bavili se. Musím říct, že jsme opravdu nečekali, že nás publikum třikrát vytleská. V Rakovníku! A ve 14.30 odpoledne," pochvaluje si Miloslav Masopust z bakovského Tylu.

Soubor hned po představení a rozborovém semináři, který na přehlídkách vždy následuje, naskákal do aut a vydal se neprodleně domů. Proč? Vstříc premiéře.

„Ta část souboru, která jela dodávkou, zabloudila cestou do Rakovníka, naše auto zabloudilo cestou zpátky. Přestože jsme z Rakovníka vyjížděli po páté hodině, v osm už jsme stáli na jevišti v Bakově a hráli komedii Úžasná svatba. Únava na nás dolehla až po sobotní repríze," dodává Masopust.

Bakovští nakonec převzali dvě četná uznání, pro Václava Pěnkavu a Vlastu Bobkovou, a jednu cenu pro Magdu Melicharovou.

Ještě o chlup lépe se vedlo Divadýlku na dlani na přehlídce Valašské křoví ve víc než tři sta kilometrů vzdáleném Slavičíně.

„Snad ještě nikdy jsem na amatérské přehlídce neviděl tak přesné a minimalistické herecké výkony, jako tomu bylo v případě vaší inscenace," zahájil slovy chvály na adresu Divadýlka na dlani člen odborné poroty a ředitel Městského divadla Zlín Petr Michálek.

Z řad publika zaznívaly také pochvalné hlasy. „Taková první pořádná tragedie na křoví," prohlásil jeden z diváků bezprostředně po skončení představení. „Rád bych se nato podíval ještě jednou a v klidu. Kdyby existovala kopie, tak si ji zamlouvám," pochválil druhý.

Už v průběhu slavnostního zakončení přehlídky a předávání cen bylo jasně vidět, že soubor se líbil. Po ceně za inscenaci a ceně kolektivu za herecké výkony následovala ještě cena výtvarníkovi kostýmů Miroslavu Královi a doporučení inscenace k účasti na národní přehlídce ve Volyni.

Oceněnou inscenaci můžete v nejbližší době shlédnout 9. května v Dobrovici na Pojizerských hrách, druhé nejstarší přehlídce amatérského divadla v České republice.