„Přibližně 90 procent kakaa vypěstuje 4 a půl miliónu malopěstitelů. Jsou to drobní, nezávislí farmáři a farmářky s rodinnými políčky o velikosti 1 až 5 hektarů. Přes 60 % kakaa pochází ze západoafrických zemí Côte d’Ivoire a Ghany. Pěstitelé si zde vydělají průměrně necelý dolar na den (0,5 až 0,84 USD). Pěstitelé si nemohou dovolit námezdní dělníky a jsou nuceni využívat k práci děti. Cocoa Barometer z roku 2018 odhaduje, že jen v Côte d’Ivoire a Ghaně je nuceno pracovat 2,1 miliónu dětí na kakových plantážích. Nárůst a nízká cena produkce kakaa z Côte d’Ivoire je způsobena nejen otrockými podmínkami pěstitelů, ale také ničením životního prostředí. Od roku 1960 přišla země o 80 % svých deštných pralesů. Ty jsou nyní jen na 4 % území a mizí tak životní prostor pro vzácné hrošíky liberijské, slony pralesní nebo šimpanzy učenlivé. Kácení deštných pralesů také zrychluje dopady klimatických změn po celém světě,“ uvedla na svých stránkách jedna z pořádajících neziskových organizací, Fairtrade ČS.

Společně s organizací NaZemi nabízí možnost přinést výstavu do jakéhokoli města v republice. Dobrovolničtí místní organizátoři se jen zaregistrují na stránkách výstavy, čímž se dostanou na mapu pořádajících měst, a dále získají organizační balíček výstavy, který se skládá hlavně z tematických plakátů. Zájemci mohou využít také vzdělávací lekce a promítání dokumentárního filmu.

Plakátová výstava probíhá každým rokem v říjnu během Týdne důstojné práce. Její téma je totiž vždy spojené s prací a pracovními podmínkami dělníků a zemědělců.

V roce 2015 byla hlavním tématem káva, v roce 2016 koželužny a výroba obuvi, v roce 2017 pěstování banánů a loni výroba bot v Indii.

close Páteční Deník s TV magazínem. info Zdroj: Deník zoom_in