Plesová sezona začíná! Že neznáte taneční kroky? Nevadí. S námi se je totiž jednoduše naučíte, a to v šestidílném seriálu.

Valčík je postupový, kolový tanec tančen ve 3/4 taktu. Důraz je kladen na první dobu. Tančí se v páru, a to tak, že jeden z páru vždy uhýbá druhému, který jde dopředu a během prvního kroku otočí celý pár. Zajímavostí je, že byl prvním tancem, který se tančil v těsném uzavřeném standardním držení.

Pohledem tanečníka

Valčík se zdá býti pro oko diváka poněkud nudný, ale pro tanečníka je to fyzicky náročný tanec. Tento tanec je velmi chudý na taneční variace, valčík vpravo vlevo občas prostřídá valčík na místě, tančí se jako třetí v pořadí a na většině soutěží promíchá pořadí, jelikož vyzkouší fyzickou vyspělost tanečních párů.

Valčík je často používán do mnoha tanečních formací, které se skládají většinou z 8 tanečních párů a po dobu tří až pěti minut tvoří jednotlivé obrazce, které se různě proplétají a vyměňují. Z této kategorie se mohu pochlubit dvěma mistrovskými tituly.

Pohledem učitele

Valčík je beze vší pochybnosti nejrychlejším standardním tancem, běžné tempo je až 180 dob, což znamená také 180 kroků za minutu - na základní otáčku doprava, která se skládá ze 6 kroků vám tedy musí stačit pouhé dvě vteřiny. Ačkoliv by se valčík mohl zdát podobný svému bratru, anglickému waltzu, spojuje je ve skutečnosti jen tříčtvrteční rytmus a standardní držení. Zatímco ve waltzu se bohatě využívá švihového pohybu kyvadla a vytažení na špičky, u valčíku se všechny kroky tančí ploše.

Těsný kontakt v páru je zde důležitější než kde jinde, v rychlých otáčkách dokáže odstředivá síla udělat své… Elegantní a s láskou zatančený valčík má však osobité kouzlo, které nedokáže žádný jiný standardní tanec. Ne nadarmo se o valčíku mluví jako o králi tanců.

Mezi páry se zdá býti méně oblíbený, i zde je velmi důležitý soulad a harmonie. Pár musí působit jako jeden celek. Páry většinou chybují v tom, že valčík netančí po obvodu sálu, ale končí uprostřed parketu.

Vizitka tanečního mistra

František Syrový, 25 let
- držitel licence trenérů a porotců tanečního sportu, v současnosti vede taneční kurzy pro dospělé a také trénuje závodní taneční páry

Úspěchy: 2x mistr republiky ve formacích, 1x mistr středočeského regionu, několikanásobný vítěz a finalista soutěží.

web: www.fsdance.wz.cz