Když se na začátku listopadu u Škoda Muzea schází davy školáků, každý ve městě ví, že startuje každoroční soutěž pro autory dětských písní s názvem Dětská nota.

Dříve se jí říkalo Pionýrská a konala se v Domu kultury. Rovněž byla impulzem k založení sboru, který měl být původně jen dočasný. První ročník noty se konal v roce 1974, a jelikož se dětem písničky velmi líbily, rozhodly se scházet pravidelně. Vedením sboru byl tehdy pověřen pracovník Domu kultury Milan Klipec, který mu zůstal věrný až dodnes.

Sborem za tu řádku let prošlo již několik generací. Příkladem může být samotná rodina Klipcova, neboť Paprskem prošly obě dcery, Katka a Markéta, a nyní jsou tam také dvě Klipcovy vnučky. Právě Markéta Amerighi, dříve Klipcová, je v současné době hlavní sbormistryní. Zeptali jsme se jí na pár otázek o tomto krásném jubileu.

Jaké to je vést sbor, který funguje už bezmála půl století?
Paprsek určitě velice ovlivnil můj život. Práci sbormistra mi předal tatínek pan Milan Klipec asi před 10 lety a můžu říci, že je pro mne čest se k činnosti, která představuje veškeré dětství, po letech znovu vrátit a smět přispívat svými zkušenostmi k dalšímu rozvoji sboru. Zároveň s dětmi mohu znovu prožívat tu radost, kterou jsem měla jako dítě.

Co bylo pro vás největším zážitkem, na který vzpomínáte? Ať už jako členka nebo sbormistryně.
Strašně ráda jsem jezdila na soustředění, která fungovala a fungují dodnes jako tmel kolektivu. Užije se zde spousta legrace, hodně se zpívá, dělají se táboráky a mnoho dalších aktivit. Těch zážitků je tolik, že by se mi sem nevešly. Určitě také ráda vzpomínám na zájezdy do Švýcarska a Irska a vlastně na všechny Dětské noty.

Dovedete odhadnout, kolik tak dětí za těch 45 let mohlo projít Paprskem?
Tak to já nedokážu odhadnout, snad 1500 dětí?

Co považujete za největší úspěchy sboru?
To, že sbor existuje už 45 let a podařilo se zrealizovat skutečně 45 ročníků Dětské noty. Úspěchem je také to, že jsou stále děti, které rády přijdou. A určitě oceňuji také úspěchy sboru v zahraničí.

K oslavě jubilea chystáte výroční koncert. Na co vše se můžeme těšit?
Na koncertě vystoupí všechny věkové kategorie sboru, tedy děti 4 - 6 let, 7 - 10 let, 10 - 16 let, 16 - 20 let a také sbor Každý den starší (KDS), který je složen z bývalých členů Paprsku. Hudební doprovod zajistí profesionální hudebníci - kapela Paprsek Friends spolu se smyčcovým kvartetem Epoque. Jako hosté potom vystoupí úspěšní bývalí členové sboru - sestry Páchovy, Adam Koubek a Karolína Stasiaková. Mluveným slovem bude provázet Iva Pazderková.

Je možné ještě někde koupit vstupenky na koncert nebo už je vyprodáno?
Myslím, že se dá sehnat ještě pár vstupenek v infocentru Mladá Boleslav.

Jak již bylo řečeno, Paprsek jezdíval nesčetněkrát také na turné do zahraničí. Chystáte se někam v letošním roce?
V současné době jezdíme ob rok do Švýcarska. Byli jsme vloni, takže další zájezd nás čeká až v roce 2019.

A jaké máte další plány do budoucna? Můžeme se těšit na nějaké nové CD?
V září vyjde určitě nové CD Dětské noty a možná, pokud to stihneme vedle příprav na jubilejní koncert, i vánoční CD.

Děkujeme za rozhovor a přejeme spoustu skvělých malých zpěváků do dalších let.

VERONIKA DOUDOVÁ
DANIEL PORAZIL