Půvabný Zámek Stránov v letošním roce chystá pro návštěvníky řadu zajímavostí a kulturních akcí. Lidé se budou moci těšit například na Svatební víkend, akci s názvem Zámek plný pohádek či na Vtelenskou dechparádu a další.


„Kromě velkého výběru kulturních akcí lidé mohou vidět sbírky motorek, motýlů a brouků, nebo také interiéry dětského domova,“ uvedl kastelán Zámku Stránov Petr Rasken Chaloupka. Podle kastelána se po částečné rekonstrukci zámku budou dále opravovat například prostory jídelny, ta bude sloužit jako koncertní sál. Jak potvrdila dcera majitele zámku Zuzana Pavlíková – Šimonková, Stránov má za sebou například opravy zámeckého kostela sv. Josefa. „Rekonstruovali jsme ho z ruiny, takže doufáme, že máme nějaké zkušenosti a síly do dalších oprav,“ řekla Zuzana Šimonková.


Lidé mohou nyní na Stránově zhlédnout ojedinělou architekturu. „Velká část je gotická, dále je zde renesance, baroko a také pseudorenesanci. Stránov je úchvatný pohádkový zámek se spoustou balkonků, vikýřů a věžiček,“ podotkl Chaloupka


O tom, že letošní sezona bude pro zámek úspěšná, potvrdilo již víkendové slavnostní otevření Stránova, které se těšilo hojné návštěvnosti. Kromě kouzelného prostředí mohli lidé vidět šermířské představení, folkové duo, divadlo či výstavu obrazů. Nechybělo ani občerstvení v podobě medoviny či klobásek.

Přehled kulturních akcí na Zámku Stránov (duben až květen)

4. dubna: Krnecká paleta – umělecká soutěž malotřídních škol ve výtvarné, hudební a taneční tvořivosti. Součástí akce je Velikonoční jarmark.

18. až 19 dubna od 10 do 16 hodin: Svatební víkend – prezentace svateb na zámku Stránov, hradu Houska a zámku Lobeč. Nejnovější svatební trendy pro tento rok.

18. až 22. května: Pohádkový hrad – od 9 hodin divadlo, sokolník, kouzelník, kolbiště, jízda na koních, kreslíři, malování na tvářičky, řemeslné dílny od svíčkaře, perníkářky, kováři, řezbáři nebo krajkářky. Součástí akce budou i soutěže.

22. května od 19 hodin: folkové Duo JIR–KA

24. května od 14 hodin: Zámek plný pohádek – staročeské pohádky v podání divadla Kejklíř, historický šerm.

31. května od 14 hodin: Vtelenská dechparáda – tradiční setkání milovníků dechové hudby.

Adéla Šťástková, Tomáš Ježek