Festival Smetanovy Jabkenice bude slavnostně zahájen 11. května a vyvrcholí 8. června. Slavnostní zahájení se odehraje na památníku v Jabkenicích. Organizátoři přitom zvou na tance v krojích, fanfáry, operní árie v podání sopranistek Národního divadla i tradiční sborové zpěvy. „Zlatým hřebem bude varhanní koncert k připomínce úmrtí Smetany před 140 lety v místním kostelíku Narození Panny Marie, který se podařilo k této příležitosti otevřít,“ uvádí organizátoři festivalu.

Hned druhý den, 12. května bude festival pokračovat varhanním koncertem v Havířském kostelíku v Poděbradech a 7. června pak v kostele Městci Králové. V pozvánce na festival stojí, že na varhany bude hrát významný skladatel a hudebník Varhan Orchestrovič Bauer, který se svým šestapadesáti členným orchestrem doprovodí také vrcholný program hlavního festivalového dne v sobotu 8. června, výjimečný také tím, že bude věnovaný divákům slyšícím i neslyšícím.

Zdroj: Youtube

Dramaturgyně festivalu Vendulka Burger Budilová připomněla, že Smetanovy Jabkenice se konají v přírodním open air, ale i uvnitř bývalé myslivny, kde Smetana složil nejvýznamnější díla v hluchotě. „Proto jsem přišla s nápadem otevřít svět opery a klasické hudby slyšícím i neslyšícím a pokusit se propojit tyto zdánlivě neslučitelné světy, a tím i dát moderní kabát této tradiční akci tak, aby přilákala široké spektrum návštěvníků z celého Česka. Letos jsme připravili na 8. června celodenní site-specific program kolem i uvnitř památníku a nově nabídneme stanové městečko,“ upozornila.

Místostarosta obce Pavel Hesterini vypíchl z programu 8. června a Prodanou nevěstu v netradičním pojetí. „V hudební i hrané formě ve spolupráci s operními pěvci ji umělecká tlumočnická skupina Hands Dance převede v kombinaci znakové řeči a divadelně-pohybově-vizuálních prvků do zážitku jak pro slyšící, tak i neslyšící diváky,“ sdělil.

Představení Králova řeč v pátek 20. října 2023.
Týden v mladoboleslavském divadle: Adina Mandlová, řeč Jiřího IV. i muzikál

Zároveň připomněl, že v programu nebudou chybět ani tradiční projížďky kočárem, historické tance, řemeslné stánky, dobová módní přehlídka a další vedlejší program pro celé rodiny i s prohlídkami muzea. „Naším cílem je zvýšit povědomí o nejstarším festivalu v České republice, starším než Pražské jaro či Smetanova Litomyšl, a zařadit jej mezi významné celorepublikové akce, tak jak tomu bylo v minulosti. Naším velkým úsilím je, aby nás do dalších let podpořilo Ministerstvo kultury, aby uznali tuto akci za kulturní dědictví naší vlasti,“ řekl.

Program 8. června ozvláštní přítomnost známých umělců. Posluchači se mohou těšit například na barytonistu Richarda Haana, tenoristy Aleše Brisceina a Zdeňka Haase, sopranistky Vandu Šípovou, Danielu Radosu s dcerou Béatrice či Janu Ryklovou. S nonverbálním vystoupením se představí také Anna Polívková. Role moderátora se ujme Jan Burda.

Smetana k dětem - děti k Smetanovi

Program festivalu je navíc letos obohacený o dny věnované základním školám projektem Smetana k dětem – děti k Smetanovi. Dětem bude věnována i sobota 1. června, kdy jim přijedou zazpívat sbory z Foerstrových Osenic, a den bude završen Veselkou na Smetaně pro celé rodiny. V pátek 24. května bude na nádvoří památníku uvedena netradiční moderní Figarka v podání ZUŠ Nymburk.

Akci, která se poprvé uskutečnila v roce 1888, pořádá obec ve spolupráci s Národním muzeem – Památníkem Bedřicha Smetany dobročinně s místními spolky a organizacemi jako jsou Jednotné Charvatce a Spolek Budil, který od roku 2015 pomáhá obnovovat tradice a budovat kulturní hodnoty v celém Středočeském kraji.